Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň
Ilustračné foto xedos4/FreeDigitalPhotos.net
5. septembra 2014 9:13 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Staré atómky chcú Japonci zatvoriť

Krajina chce zatvoriť reaktory, ktoré sú príliš staré, alebo tie, ktoré by bolo príliš nákladné renovovať, aby spĺňali nové štandardy.

Japonsko bude vytvárať tlak na prevádzkovateľov jadrových elektrární, aby vytvorili plány uzavretia štvrtiny jadrových reaktorov v krajine. Tých je v Japonsku 48. Japonsko chce zatvoriť reaktory, ktoré sú príliš staré, alebo tie, ktoré by bolo príliš nákladné renovovať, aby spĺňali nové štandardy. Tie krajina pripravila po katastrofe v jadrovej elektrárni Fukušima. V piatok o tom informoval denník Nikkei.

Vláda sa domnieva, že ak bude presadzovať zatvorenie starších reaktorov, mohla by získať podporu verejnosti pre štart novších jadrových reaktorov. Po katastrofe vo Fukušime v roku 2011 Japonsko zatvorilo všetky jadrové reaktory. Podľa denníka Nikkei by spoločnosť Kansai Electric Power Co mohla byť prvá, ktorá uzatvorí dva staršie reaktory.

Nové bezpečnostné opatrenia znamenajú, že je náročnejšie renovovať a prevádzkovať staršie reaktory. Z prieskumu agentúry Reuters, ktorý sa uskutočnil skôr v tomto roku, vyplýva, že zatvorené by mohli ostať dve tretiny reaktorov. Dôvodom sú vysoké náklady, prípadne seizmické riziká, či nesúhlas miestnych obyvateľov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies