Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eustream plyn stanica kompresorová
Interiér kompresorovej stanice Eustream slúžiacej na prepravu plynu. SITA
29. septembra 2014 10:40 PlynAktuality od vEnergetikeSITA

Stále dostávame menej plynu. Už to bude skoro tri týždne.

Kompetentní stále tvrdia, že nejde o významné zníženie dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko, ktoré by malo vplyv na život domácností či fungovanie podnikov.

Situácia s dodávkami zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensku sa minulý týždeň viac menej nemenila. Stále prúdilo menej plynu, ako si slovenskí plynári objednali. „Podľa neoficiálnych informácií sa minulý týždeň pohybovalo zníženie dodávok plynu na úrovni 10 až 20 percent,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk zdroj z oblasti plynárenstva, ktorý si neželal byť menovaný. Znížené dodávky plynu by mali podľa neho pokračovať aj v pondelok.

Čo je za tým?

V súčasnosti nikto nevie povedať, čo za zníženými dodávkami plynu je. Rusi hovoria o technických problémoch, či o potrebe doplnenia vlastných zásobníkoch plynu. Premiér Robert Fico zas tvrdí, že zo strany Rusov ide o odvetu za sankcie, ktoré prijala voči nim Európska únia. Niektorí nahlas uvažovali, že za zníženými dodávkami plynu je trest za reverzné toky, ktorými posielajú Ukrajincom plyn Poliaci, Slováci či Maďari. Dokonca minulý týždeň ruský minister energetiky Alexander Novak naznačil, že tí ktorí plyn reexportujú na Ukrajinu, by mohli čeliť obmedzeniu dodávok. Podľa neho totiž ide o porušenie kontraktov.

Vydržíme polroka?

Znížené dodávky plynu z Ruska evidujú slovenskí plynári už zhruba tri týždne. Jeden deň to bolo na úrovni 10 percent, inokedy 15 percent. Najviac to bolo na úrovni 25 percent. Okrem plynárov aj najvyšší slovenskí predstavitelia tvrdia, že na prípadné úplné zastavenie dodávok plynu sme pripravení. Ostatne sa nechal počuť v sobotu minister hospodárstva Pavol Pavlis. Ten v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy uviedol, že znižovanie dodávok plynu z Ruska zatiaľ slovenské domácnosti či podniky výrazne neovplyvňuje, spotreba na Slovensku je totiž stále menšia ako obmedzenia z Ruska. „Ak by náhodou prišlo k odstaveniu, čo si myslím, že nepríde, vieme ďalej zabezpečiť dodávky plynu. Naše záťažové testy a analýzy hovoria o tom, že Slovensko je schopné prežiť pol roka bez nejakých veľkých obmedzení alebo výpadkov, či už pre podniky, alebo domácnosti,“ povedal Pavlis.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame