Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Stále dostávame menej plynu. Nejde však o nič dramatické.

Eustream plyn plynovod
Vonkajšie potrubia kompresorovej stanice Eustream slúžiace na prepravu plynu. SITA

Slovenskí odberatelia však nemusia mať podľa plynárov žiadnu obavu z toho, že by aktuálny stav v dodávkach plynu nejako pocítili.

Na Slovensko prúdi stále menej zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) aj vo štvrtok zaznamenal mierny pokles dodávok plynu o približne 10 %. Takýto to pokles v dodávkach plynu nie je ničím výnimočným. Slovenskí odberatelia však nemusia mať podľa plynárov žiadnu obavu z toho, že by aktuálny stav v dodávkach plynu nejako pocítili. „Na dodávky pre všetkých zákazníkov od domácností po veľké priemyselné podniky táto situácia nemá žiadny vplyv a sú v plnej miere zabezpečené. Znížené dodávky totiž predstavujú dostatočný objem plynu pre zdrojovanie všetkých našich zákazníkov a zároveň z nich dopĺňame zásobníky, ktoré budú v najbližších dňoch naplnené na 100 %,“ povedal pre agentúru SITA hovorca SPP Peter Bednár. Slovenskí plynári zatiaľ nekonkretizovali dôvody, pre ktoré už druhý deň zaznamenali nižšie dodávky plynu.

Taktiež Poliaci dostávajú menej

Aj Poliaci stále hlásia znížené dodávky plynu z Ruska. „Stále dostávame menšie množstvá plynu, než žiadame,“ povedala hovorkyňa spoločnosti Gaz-System Malgorzata Polkowska. Neuviedla však, o koľko sú dodávky nižšie. Zároveň informovala, že Poľsko dostáva viac plynu z Česka a z Nemecka.

Rusi o ničom nevedia

Ruská spoločnosť Gazprom odmieta tvrdenia o znížených dodávkach plynu do Poľska. „Mediálne správy o obmedzených dodávkach plynu do poľskej spoločnosti PGNiG nie sú pravdivé. V súčasnej dobe zostáva prietok plynu do Poľska rovnaký ako v predchádzajúcich dňoch. Toto množstvo predstavuje 23 miliónov kubických metrov za deň. Dodávky plynu pozdĺž všetkých ciest vykonávame v súlade so súčasným exportným potenciálom a pokračujeme v doplňovaní podzemných zásobníkov plynu na území Ruskej federácie,“ oznámil hovorca spoločnosti Gazprom.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor vEnergetikeDátum 11. septembra 2014 11:42

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...