Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SSE
Infografika SSE
24. apríla 2017 14:08 ElektrinaSpotrebiteľ od vEnergetike.skSSE

SSE  – Vývoj ceny elektriny na slovenskom veľkoobchodnom trhu

Faktúry za elektrinu priamo odrážajú dianie na svetovom trhu, čo pociťujú na cene malí aj veľkí odberatelia na Slovensku. Za konečnú cenu elektriny nesie okrem dodávateľa zodpovednosť viacero dôležitých faktorov. Na aktuálny vývoj ceny elektriny sme sa bližšie pozreli s Mariánom Rosincom, špecialistom na nákup energií zo SSE.

Z globálneho hľadiska môžeme povedať, že uhlie a iné komodity, všeobecne makroekonomická situácia (inflácia na vzostupe v Európe aj na celom svete), EUA – emisná povolenka na vypúšťanie CO₂ do ovzdušia, ktoré sa obchodujú v rámci EÚ a sústavy ETS (Energy Trading System), ovplyvňujú ceny elektriny a sú ostro sledované obchodníkmi na veľkoobchodnom trhu. V súčasnosti je to však najmä uhlie.

Na konci marca tohto roku otriasol svetovým energetickým trhom cyklón Debbie, ktorý sa prehnal severnou časťou austrálskeho Queenslandu. Bolo zatvorených niekoľko baní a zosuvy pôdy poškodili cesty na samotnú prepravu uhlia do terminálov na pobreží. Toto spôsobilo zníženie produkcie austrálskeho uhlia  o 30 %,  čo tvorí značné množstvo pre svetový trh s uhlím. Ovplyvnilo to, samozrejme, aj cenu uhlia API2 s dodávkou do Európy ARA – Amsterdam, Rotterdam, Antverpy. Následkom bolo, že ceny spotového trhu elektriny a ročných kontraktov prudko stúpli, čo pociťujeme až dodnes.

„Ceny uhlia vtedy stúpli cca o 5 dolárov za tonu, čo spôsobilo nervozitu na trhu a očakávanie veľkosti rozsahu škôd po cyklóne. Po posledných správach vieme, že odstránenie škôd a oprava baní budú Austrálii trvať niekoľko týždňov. Cena uhlia sa v súčasnosti na svetových trhoch stabilizovala. Dnes sa pohybuje cena elektriny na veľkoobchodnom trhu v SR okolo úrovne 32 €/MWh,“ opisuje situáciu Marián Rosinec.

Trend ceny elektriny je z dlhodobého hľadiska klesajúci. Ak si ešte spomenieme na rok 2008, kedy sa cena základného pásma pohybovala okolo 80 €/MWh, je aktuálna situácia s pohybom ceny elektriny na Slovensku v dvojeurovom pásme okolo 30 eur považovaná za relatívne stabilnú. Z krátkodobého hľadiska však pozorujeme za posledné mesiace určitý nárast forwardových cien, preto je možné očakávať nárast koncových cien pre niektoré skupiny odberateľov.

Na samotný nárast ceny nemajú vplyv len zmienený cyklón a súvisiace výpadky v dodávkach uhlia.

Pár mesiacov dozadu nastal problém v jadrových elektrárňach vo Francúzsku, kde technická chyba na parnom generátore jedného z jadrových reaktorov vyvolala odstávky ďalších 19 jadrových zdrojov, čo takisto negatívne pôsobilo na veľkoobchodné ceny.

„Spôsobilo to ten istý efekt ako cyklón v Austrálii – jadro, ktoré bolo vo Francúzsku odstavené, muselo byť nahradené konvenčnými elektrárňami hlavne na báze uhlia. Ceny uhlia tak opäť prudko stúpli a korelovali s cenou elektriny. Sú to dôležité výkyvy, ktoré vplývajú na cenu tejto komodity,“ hovorí Rosinec.

„Ďalší vplyv, ktorý nastal v januári tohto roku, boli extrémne nízke teploty. Keďže obchodníci sledujú tzv. 30-ročný normál na prognózu a forwardové nákupy elektriny, t. j. dlhodobé, na dlhšiu dobu dopredu, tak sa stalo to, že teplota, ktorá bola dlhodobo pod normál, spôsobila zvýšený dopyt po elektrine, a tým aj táto cena na veľkoobchodnom trhu, konkrétne na spotovom trhu (t. j. krátkodobom), prudko stúpla,“ vysvetľuje.

Ako sa nakupuje elektrina v SSE?

Komodita sa nakupuje v priebehu celého roka na ďalšie obdobia. Bežne nakupujeme elektrinu aj na tri roky dopredu a vieme tak našim zákazníkom garantovať cenu napríklad aj do roku 2020.

„Keďže do ceny komodity vstupujú rôzne vonkajšie vplyvy a zákazníci si od vás ako od veľkej spoločnosti nakupujú priebežne elektrinu, vy ju tiež vzhľadom na riziko potrebujete nakupovať. Je potrebné zvoliť správnu stratégiu v súčinnosti s risk manažmentom a hľadať vhodné príležitosti na zatváranie otvorenej pozície, lebo nevieme, aká ďalšia udalosť sa vyskytne v priebehu roka či ďalšieho obdobia, čiže nemôžeme si dovoliť elektrinu nenakupovať a kontrahovať len na strane predaja. Väčšina veľkých spotrebiteľov je edukovaná o týchto dejoch a majú možnosť zvoliť si vhodný čas, kedy chcú nakúpiť túto komoditu – keď vyhodnotia, že cena je pre nich priaznivá. Očakávam, že ak nenastane žiadna podobná situácia, ktorá by takto výrazne ovplyvnila cenu elektriny, tá sa v takomto prípade môže dostať späť na úroveň okolo 30 €/MWh na veľkoobchodnom trhu v rámci Slovenska,“ dodáva Rosinec.

Dokážu obnoviteľné zdroje energie znížiť jej cenu?

Nárast obnoviteľných zdrojov je citeľný najmä v Nemecku, kde môžeme pozorovať veľký vývoj v inštaláciách obnoviteľných zdrojov, čo napomáha aj udržiavaniu klesajúceho trendu ceny.

M. Rosinec dodáva: „V budúcnosti sa môže stať, ak začneme viac využívať elektromobily, ktoré budú nahrádzať konvenčné automobily, že ceny špičkovej elektriny sa budú znižovať nábehom solárnych elektrární. Naopak, v čase nabíjania elektromobilov – hlavne v noci, môže cena nočnej  (off-peak) elektriny stúpať. Týmto sa budú vyrovnávať obe zložky – peak a off-peak (čas, kedy je elektrina počas dňa lacnejšia/drahšia). Špičková elektrina (peak) je v čase od 8. – 20. hod., kedy je elektrina najdrahšia. Off-peak sú všetky hodiny okrem tohto času.“

Kam smeruje vaša platba za elektrinu?

Vaša platba za elektrinu nesmeruje iba vášmu dodávateľovi. Ten ovplyvňuje len cenu za dodávku elektriny, ktorá tvorí z celkovej ceny približne len 1/3. Pozrite sa, z akých zložiek sa skladá cena elektriny, ktorú platíte vo svojej faktúre. Podrobné informácie nám poskytli špecialisti na tvorbu ceny zo SSE.

Zdroj: SSE
InfografikaSSE

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame