Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

SSE: V komoditnom biznise očakávame napätejšie prostredie

Energetika všeobecne
Ilustračné foto

Za minuloročným rastom veľkoobchodných cien elektriny na trhoch bolo najmä odstavenie jadrových blokov vo Francúzsku.

Veľkoobchodné ceny elektriny a zemného plynu na trhoch čaká aj v tomto roku turbulentnejšie obdobie. Myslia si to energetici z pološtátnej spoločnosti Stredoslovenská energetika (SSE). „Čo sa týka komoditného biznisu, aj vzhľadom na rast cien elektriny a plynu, očakávame napätejšie prostredie,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa SSE Michaela Krivá. V minulom roku na referenčnej pražskej burze cena elektriny zaznamenávala postupný nárast. Cena medzi rokmi 2016 a 2017 stúpla o takmer 18 %.

Jadro vo Francúzsku

Na jar v roku 2016 narazila veľkoobchodná cena elektriny na svoje dno a začala postupne rásť. V prvých mesiacoch minulého roka cena oscilovala nad hranicou 30 eur. Následne začala prudko rásť až k aktuálnym hodnotám okolo 43 eur. „Na začiatku minulého roka prispel k nárastu ceny elektriny hlavne problém s jadrom vo Francúzsku. Agentúra pre jadrový dozor vo Francúzsku nariadila v krajine odstavenie 19 z 58 jadrových reaktorov z dôvodu nájdenia nedostatkov ohrozujúcich jadrovú bezpečnosť. Toto spôsobilo spolu s nízkymi teplotami nárast spotovej ceny,“ dodala Krivá.

Odstavené jadro bolo následne nahradené konvenčnými zdrojmi. Na rad prišli uhlie a plyn. „Situáciu zhoršovala aj chladná a suchá zima ovplyvňujúca prepravu uhlia. V Nemecku nízka hladina rieky Rýn v tom čase nedovoľovala jeho dostatočnú prepravu. To umožnilo nárast cien uhlia až k 70 dolárom za tonu,“ upozornila Krivá. V marci minulého roka sa Francúzi začínajú sťažovať na najnižšie hladiny riek za posledných 20 rokov a situácia s nízkymi hladinami riek sa dostáva až na Balkán. To podľa Krivej v konečnom dôsledku priamo ovplyvnilo slovenský trh, na ktorom stúpol dopyt pre vývoz elektriny smerom k Balkánu. „Slovensko sa tak fyzicky aj obchodne oddeľuje od českého lacnejšieho trhu. Toto ma za následok zvyšovanie slovenskej ceny elektriny s rozširujúcim sa rozdielom voči českej cene smerom k Nemecku,“ doplnila Krivá.

Ropa a povolenky

Ďalším dôvodom rastu veľkoobchodných cien elektriny bola podľa stredoslovenských energetikov aj rastúca cena ropy či obmedzenie ťažby uhlia v Číne. „Ďalším faktorom alebo komoditou, ktorú je potrebné spomenúť, sú ceny povoleniek pre vypúšťanie oxidu uhličitého do ovzdušia. Cena povoleniek opäť ako u predchádzajúcich komodít začala určovať trend na prelome júna a júla. Po snahách príslušných orgánov EÚ sa postupne zavádzali nové legislatívne zmeny a hľadali sa cesty pre postupný nárast cien povoleniek,“ konštatovala Krivá s tým, že z globálneho hľadiska je potrebné pripomenúť všeobecný stále sa zvyšujúci dopyt po komoditách súvisiaci s rastom jednotlivých ekonomík. „Tento vývoj dlhodobých kontraktov ovplyvňoval aj nákupy elektriny v roku 2017 a kládol oveľa väčší dôraz na zvládanie rizika volatility ceny,“ doplnila Krivá.

Plyn na trhoch

Situácia s plynom v Európe bola podľa SSE podobná ako pri uhlí skôr s “býčou“ náladou. „Išlo napríklad o stav plynových zásobníkov, ktoré sa po extrémne chladnej zime dostali na päťročné minimá, hlásenie o obmedzení ťažby plynu z jedného z najväčších polí v Holandsku a aj v Európe, kde údajne ťažba spôsobila niekoľko malých zemetrasení, a tiež v nemalej miere aj otázky okolo dostavania druhej a tretej vetvy plynovodu Nordstream, boli tiež kľúčovými faktormi neistoty pre trend cien plynu. Na druhej strane je potrebné spomenúť postupné rozširovanie sa nových nálezísk bridlicového plynu v Amerike a hľadanie nových, lacnejších ciest vývozu LNG, čo môže v blízkej budúcnosti ovplyvňovať jeho cenu skôr v opačnom zmysle a viesť k zlacneniu,“ uzavrela Krivá.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 14. januára 2018 14:24Zdroj vEnergetike.sk
K téme , , ,

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...