Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vedenie elektrické
Ilustračné foto pixabay.com
1. februára 2017 11:33 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

SSE-Distribúcia: Výnosy nám mali a stále majú klesnúť

Podľa pôvodného cenového rozhodnutia mali príjmy pološtátnej distribučnej spoločnosti klesnúť medziročne o 5,5 milióna eur. Po minulotýždňovom cenovom rozhodnutí to bude o 8,3 milióna eur.

Spoločnosť Stredoslovenská energetika – Distribúcia (SSE – Distribúcia) stále nechápe, prečo je zaťahovaná do politických hier týkajúcich sa cien za distribúciu elektriny. Podľa pološtátnej distribučnej spoločnosti jej výnosy z regulovaných činností, teda príjem od všetkých konečných zákazníkov pripojených do distribučnej sústavy, mal v tomto roku podľa pôvodného cenového rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví klesnúť z minuloročných 178,5 milióna eur na 173 milióna eur.

Klesnú ešte viac

Po dodatočnom cenovom rozhodnutí z minulého týždňa sa jej príjmy majú znížiť na 170,2 milióna eur. „Na základe zmeny cenového rozhodnutia regulačného úradu ex offo došlo k dodatočnému zníženiu distribučnej marže na tento rok. To sa môže negatívne prejaviť na investíciách do rozvoja a kvality distribučnej sústavy, jej bezpečnosti a spoľahlivosti,“ zdôraznila stredoslovenská distribučka. Firma je presvedčená, že akékoľvek medializované informácie o cielenom zvyšovaní distribučných cien sú nepravdivé. „Pôvodné cenové rozhodnutie ÚRSO predstavovalo najnižšiu distribučnú maržu za predchádzajúce obdobia,“ podotkli stredoslovenskí energetici.

Francúzi mali viac

Podľa dostupných údajov podnik SSE – Distribúcia mal dokonca vyššie príjmy v rokoch, keď ho kontrolovala francúzska spoločnosť Électricité de France. V roku 2014 vykázala firma výnosy v objeme 178,7 milióna eur, rok predtým 177,4 milióna eur a pred piatimi rokmi 177,2 milióna eur.

Stredoslovenská energetika – Distribúcia je distribučná energetická spoločnosť. Pôsobí v Žilinskom, v Banskobystrickom a v časti Trenčianskeho kraja, kam distribuuje elektrickú energiu pre takmer 740 tisíc zákazníkov, tak pre podnikateľov ako aj pre domácnosti. Svojim zákazníkom poskytuje služby súvisiace s prevádzkou distribučných sietí. Jediným akcionárom spoločnosti Stredoslovenská energetika – Distribúcia je Stredoslovenská energetika. Jej akcionármi sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré ovláda 51-percentný podiel a spoločnosť EP Energy, ktorá drží 49-percentný podiel. Firma EP Energy patrí do portfólia česko-slovenskej energetickej skupiny Energetický a průmyslový holding (EPH). 

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame