Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský počas rokovania vlády
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský počas rokovania vlády SITA
7. apríla 2013 0:00 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

SR by malo mať novú energetickú politiku koncom roka

Slovensko sa dočká novej energetickej politiky až koncom tohto roka. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič, s novou stratégiou energetickej bezpečnosti by sa mal vládny kabinet oboznámiť v novembri. „Východiská energetickej politiky boli minulý rok predložené odbornej verejnosti. Následne boli prerokované pripomienky. Po ich zapracovaní bol vypracovaný návrh energetickej politiky, ktorý po prerokovaní v porade vedenia ministerstva hospodárstva bude postúpený na medzirezortné pripomienkové konanie. Materiál má byť predložený na rokovanie vlády v novembri,“ uviedol Jurikovič. Pred tým, ako sa oboznámi s energetickou politikou vláda, sa bude posudzovať vplyv strategického dokumentu na životné prostredie.

Pripravovaná nová energetická politika naznačí smerovanie slovenskej energetiky až do roku 2030. Ako sa prednedávnom nechal počuť minister hospodárstva Tomáš Malatinský, základ energetickej politiky bude naďalej tvoriť jadrová energetika. „Podpora jadrovo-energetických zdrojov je základnou charakteristikou súčasnej energetickej politiky Slovenska. V pripravovanej novej energetickej politike sa stratégia rozvoja jadra bude naďalej rozvíjať. Do roku 2030 by mal na Slovensku tvoriť podiel bezuhlíkových technológií na celkovej spotrebe elektriny až 80 %,“ uviedol v marci Malatinský na stretnutí ministrov pre jadrovú energetiku v Londýne.

Slovensko by sa malo v súčasnosti ešte riadiť Stratégiou energetickej bezpečnosti SR schválenou ešte v roku 2008 počas vládnutia prvého kabinetu Roberta Fica. V stratégii sú vybilancované potreby a možnosti Slovenskej republiky v energetickej oblasti. Sú tam presne špecifikované jednotlivé typy energií, a všetko, čo treba urobiť, aby malo Slovensko dostatok kvalitnej, ale aj cenovo dostupnej energie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame