Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod
Ilustračné foto eustream.sk
13. marca 2015 12:40 PlynAktuality od vEnergetikeSITA

Spustenie slovensko-maďarského plynovodu má nový termín

Podľa slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, by mali plynovod uviesť do prevádzky v júli tohto roka.

Približne pred rokom slovenský premiér Robert Fico spolu so svojím maďarským kolegom Viktorom Orbánom slávnostne pritiahli skrutky na slovenskom-maďarskom plynovode. Odvtedy však cez plynovod neprešla ešte ani jedna molekula zemného plynu. Slovenská strana už dlhšie deklaruje, že je na všetko pripravená, a čaká sa na maďarskú stranu. Tá termín oficiálneho spustenia plynovodu už viackrát posunula. V súčasnosti existuje nový termín uvedenia slovensko-maďarského plynovodu do prevádzky.

Bude to v júli?

Novým mesiacom pre spustenie plynovodu do prevádzky je júl. Teda aspoň s týmto mesiacom nateraz počíta slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream. „Po úspešnom ukončení testovania a ukončení všetkých procedúr na maďarskej strane očakávame spustenie do prevádzky začiatkom júla,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

Testovanie zatiaľ nezačalo

Slovenský prepravca plynu na svojej internetovej stránke začiatkom marca informoval všetkých záujemcov o kapacitu slovensko-maďarského plynovodu, že ponúka pre účely testovania prepravné kapacity v období od 10. marca do 30. apríla. Testovanie plynovodu však zatiaľ nezačalo. „Na slovenskej strane sú na testovaciu prevádzku vytvorené všetky podmienky, tak legislatívneho, ako aj technického a fyzického charakteru. Eustream je kedykoľvek pripravený prijať nominácie shipperov a realizovať prepravu,“ uviedol Chuguryan.

Začnú zisťovať záujem

Slovenský Eustream sa už pripravuje aj na vyhlásenie takzvanej procedúry Open Season. Ide o procedúru, počas ktorej prepravca plynu zistí záujem dodávateľských spoločnosti o prepravné kapacity. Už onedlho by mala byť procedúra Open Season vyhlásená. „V spolupráci s maďarským partnerom sme v štádiu prípravy pravidiel Open Season. Vyhlásenie Open Season očakávame najneskôr v apríli,“ konštatoval Chuguryan.

Plynovod európskeho významu

Slovensko-maďarský plynovod spája vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Obojsmerný plynovod bude mať ročnú kapacitu päť miliárd metrov kubických. Dĺžka plynovodu je 111 kilometrov. Z toho vyše 92 kilometrov je na území Maďarska a necelých 19 kilometrov na slovenskom území. Výstavba plynovodu si vyžiadala 160 miliónov eur. Projekt bol podporený aj z Bruselu, a to sumou 30 miliónov eur. Vďaka tomuto plynovodnému prepojeniu sa Slovensko dostane k plánovaným južným plynovým koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko na oplátku získa prístup k západoeurópskym plynovým sieťam.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies