Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto SITA
8. januára 2015 11:00 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Sprevádzkujú Maďari plynovod so Slovenskom tento mesiac?

Maďarský štátny tajomník pre energetiku András Aradszki tvrdí, že áno.

Nové plynovodné prepojenie medzi Slovenskom a Maďarskom môže začať komerčnú prevádzku už tento mesiac, ak všetko pôjde podľa plánu. Uviedol to predstaviteľ maďarskej vlády pre energetickú politiku András Aradszki pre štvrtkové vydanie denníka Napi Gazdaság. Plynovod podľa neho v súčasnosti pracuje v testovacej prevádzke a Budapešť už odovzdala relevantné dokumenty vyžadované Európskou úniou v rámci schvaľovania projektu.

Technické problémy

Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, minulý mesiac informoval, že technické problémy na maďarskej časti plynovodu môže spôsobiť odklad začatia komerčnej prevádzky pôvodne naplánovanej na 1. januára 2015 a neskôr odsunutej na začiatok februára 2015.

Miliardová kapacita

Plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska spojí vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Obojsmerný plynovod s ročnou kapacitou 4,38 miliardy kubických metrov má dĺžku 110,7 kilometra. Z toho 92,1 kilometra je na území Maďarska a 18,6 kilometra na slovenskom území. Výstavba plynovodu stála 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane asi 21 miliónov eur. Projekt podporila aj Európska únia, a to v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur.

Spojíme sa s Chorvátskom

Slovensko-maďarské plynovodné prepojenie by malo byť časťou celého severo-južného prepojenia, ktoré má spájať LNG terminály v Chorvátsku a Poľsku a prechádzať všetkými krajinami Visegrádskej štvorky a Chorvátskom. Slovensko tak získa prístup k plánovaným južným plynovým koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko získa prístup k západoeurópskym plynovým sieťam.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies