Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto. SITA
8. januára 2016 11:35 PlynAktuality od vEnergetikeSITA

SPP zatiaľ nehlási problémy s dodávkami plynu

Bezproblémové dodávky plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko boli aj počas uplynulých sviatočných dní.

V otázke dodávok zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko sa zatiaľ napĺňajú slová ministra hospodárstva Vazila Hudáka. Ten v rozhovore pre portál vEnergetike.sk koncom vlaňajška uviedol, že najvyšší predstavitelia ruskej spoločnosti Gazprom mu na osobnom stretnutí garantovali plynulé dodávky plynu na Slovensko. Bezproblémové dodávky plynu počas uplynulých sviatkov potvrdil pre portál vEnergetike.sk štátny podnik a najväčší dodávateľ plynu, spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP). „Bez najmenších problémov dostávame plyn aj v súčasnosti,“ dodal hovorca SPP Michal Holeš.

Hrozbu zatiaľ neevidujú

Slovenskí plynári zatiaľ nedisponujú informáciami o možnom prerušení či krátení dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko. „Informácie o možnom krátení nemáme,“ podotkol Holeš. SPP je podľa neho schopný aj v prípade úplného zastavenia dodávok plynu z východu dodávať plyn slovenským zákazníkom nepretržite počas 115 dní. „V prípade akejkoľvek zmeny, ale aj v prípade úplného zastavenia dodávok plynu z východu garantujeme, že pohodlie domácností a ekonomika firiem na Slovensku zostanú počas zimy nedotknuté. Oproti minulému roku sme navyše zvýšili energetickú bezpečnosť svojich zákazníkov. Vďaka všetkým našim prípravám pred tohtoročnou sezónou dodáme svojim odberateľom plyn bez akéhokoľvek obmedzenia počas celej zimy,“ konštatoval Holeš.

Dodávky zo západu

V prípade plynovej krízy sa bude SPP, ktorý v súčasnosti eviduje zhruba 1,3 milióna zákazníkov, spoliehať najmä na dodávky plynu zo západu prostredníctvom reverzných tokov s Českou republikou a s Rakúskom a na plyn v zásobníkoch. Z iného ako ruského zdroja vie SPP zabezpečiť viac ako 30 % štandardnej celkovej dennej spotreby plynu.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre Európsku úniu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame