Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny
Ilustračné foto SITA
19. marca 2013 0:00 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

SPP v tomto roku na trhu s plynom s celkovým podielom 66%

Spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) v tomto roku potvrdila pozíciu kľúčového dodávateľa zemného plynu s celkovým podielom 66 %. Z pohľadu objemu plynu očakáva SPP pre tento rok trhový podiel v regulovanom segmente domácnosti 79 % a v segmente firemných zákazníkov podiel na úrovni 60 %. „Pre tento rok sa nám podarilo získať späť viacero veľkých zákazníkov, ako sú spoločnosti U. S. Steel Košice, Volkswagen Slovakia, Chemes Humenné, Služby pre bývanie alebo Národná banka Slovenska. Rovnako dôležité bolo aj zachovanie dôvery zo strany dlhoročných zákazníkov, medzi inými PPC Energy Group, Dalkia, Slovenské magnezitové závody, Mondi SCP, Železiarne Podbrezová či Slovnaft,“ uviedol hovorca SPP Peter Bednár.

Slovenský plynárenský priemysel sa vlani zaradil k multikomoditným dodávateľom energií, čiže svojim zákazníkom ponúka nielen dodávku plynu ale aj elektrickej energie. V tejto fáze predaja elektrickej energie získal plynárenský podnik 19 tisíc zmlúv v segmentoch domácnosti a maloodberateľov. „Náš vstup na trh s elektrinou hodnotíme ako úspešný. V súčasnosti sme na Slovensku najväčším multikomoditným dodávateľom energií na trhu, ktorý ponúka obe komodity,“ uviedol riaditeľ divízie obchodu SPP Dušan Randuška.

Trh s plynom v uplynulom roku bol podľa SPP charakterizovaný nielen na Slovensku ale v celej Európe pretrvávajúcim prebytkom ponuky nad dopytom. „Z hľadiska veľkosti objemu celkovej spotreby možno považovať slovenský trh s plynom za stabilný. Celková spotreba plynu na Slovensku v uplynulom roku v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesla o približne 4 %,“ dodal Bednár.

V oblasti predaja zemného plynu na slovenskom trhu sa minulý rok niesol podľa plynárov v znamení silnej konkurencie vo všetkých segmentoch. „Z pohľadu celkového energetického trhu je zaujímavým trendom rozšírenie ponuky tradičných dodávateľov zemného plynu respektíve elektriny na obe komodity. Slovenský trh so zemným plynom dnes možno označiť za úplne otvorený,“ konštatoval Bednár. V minulom roku pôsobilo a reálne dodávalo plyn na slovenskom trhu 22 hráčov (v roku 2011 to bolo 19 spoločností), z toho 10 aj v segmente domácnosti.

Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku Slovenskej republiky (51 %) a Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH 49 %).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame