Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP
Ilustračné foto SITA
4. júna 2014 15:59 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

SPP ukončil vlaňajšok so ziskom 268 miliónov eur

Oproti predchádzajúcemu roku ide o pokles zisku o 97 miliónov eur. Obchodník s plynom totiž pre rastúcu konkurenciu predal menej plynu na domácom trhu.

Slovenskému plynárenskému priemyslu sa aj napriek dosiahnutia straty v segmente domácnosti celkovo darilo. Spoločnosť v konečnom hodnotení dosiahla v minulom roku čistý zisk vo výške 268 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o 97 miliónov eur. „Dôvodom medziročného poklesu je najmä zníženie objemu predaja zemného plynu SPP na domácom trhu v dôsledku rastúcej konkurencie. Ďalším dôvodom je aj ukončenie príjmu z prenájmu tranzitnej infraštruktúry, ktorá vo februári 2013, v súlade s platnou európskou legislatívou, prešla do majetku medzinárodného prepravcu zemného plynu, Eustream,“ okomentoval dosiahnuté výsledky hovorca SPP Peter Bednár.

Výnosy rástli

SPP vlani zaznamenal výnosy z predaja výrobkov a služieb v objeme 1,861 miliardy eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o 6-percentný nárast. „Nárast bol spôsobený najmä aktivitou SPP na komoditnom trhu s cieľom kompenzovať pokles príjmov na domácom trhu,“ dodal Bednár.

Zmeny vo vedení

Valné zhromaždenie spoločnosti SPP okrem schválenia dosiahnutých hospodárskych výsledkov taktiež schválilo personálne zmeny v predstavenstve a v dozornej rade SPP. Novým predsedom predstavenstva SPP sa s účinnosťou od 5. júna 2014 stáva Alexander Sako, ktorý v tejto funkcii vystriedal Daniela Křetínského. Potom ako začal štát kontrolovať celý podnik SPP, v predstavenstve ukončili svoje pôsobenie zástupcovia EPH Jan Špringl, Pavel Horský a Jiří Nováček a v dozornej rade SPP Peter Korbačka.

Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. V súčasnosti dodáva elektrinu a plyn pre 1,3 milióna zákazníkov. V SPP vlani pôsobili dvaja akcionári. Štát ovládal 51 % akcií a česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding držala 49 % akcií. Od júna tohto roku prebrala SPP pod kontrolu výlučne Slovenská republika.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame