SPP sa vracia do rúk štátu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Budova spoločnosti SPP
Budova spoločnosti SPP SITA

V súčasnosti by už mali byť uzatvorené všetky odkladacie podmienky. Štát by sa mal stáť jediným vlastníkom SPP do mesiaca.

Zdá sa, že proces prevzatia minoritného podielu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) štátom, sa chýli ku koncu. Štát sa tak stane jediným vlastníkom slovenského dominantného dodávateľa plynu, a ovládne v ňom cenotvorbu. Práve ovládnutie cenotvorby plynu bolo jedným z hlavných dôvodov vlády Roberta Fica pri rozhodovaní, či prevziať alebo neprevziať 49-percentný podiel SPP od spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH). Ako uviedol pre náš portál hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič, všetky odkladacie podmienky by už mali byť splnené. Treba doriešiť ešte formality. „Všetky odkladacie podmienky by mali byť v tejto chvíli vyriešené. Riešia sa ešte niektoré technické veci ohľadom zásobníkov a predpoklad je, že do mesiaca by mohol byť celý proces uzatvorený,“ povedal Jurikovič.

Odkladacie podmienky

Vládny kabinet schválil prevzatie minoritného podielu v SPP štátom v septembri minulého roka. Ku koncu vlaňajška štát uzavrel s EPH rámcovú zmluvu, ktorá hovorila o procese prevzatia akcií plynární, a ktorej platnosť vyprší koncom polroka tohto roka. Čiže do konca júna mali zainteresované strany čas, aby dotiahli do úspešného konca vyše desiatku odkladacích podmienok. Pri ich nesplnení totiž hrozilo, že z celej transakcie nebude nič. Asi najvážnejšou odkladacou podmienkou bolo vyrokovanie nových zmluvných podmienok s ruským dodávateľom plynu, spoločnosťou Gazrpom. Štát chcel od ruského energetického gigantu najmä nižšiu cenu za dodávky plynu. Nové zmluvné podmienky sa s Gazpromom podarilo dohodnúť koncom tohtoročného marca. Detaily nového dlhodobého kontraktu nikto nechcel zverejniť. Informovali len o tom, že sa dohodli na úprave nákupnej ceny tak, „aby do väčšej miery reflektovala aktuálny vývoj trhových cien plynu“. Čiže plyn by mal SPP nakupovať lacnejšie.

Preberieme dlh

Štát plánuje aj vďaka nižšej cene za plyn od Gazpromu postupne sanovať stratu v SPP. Tá okrem iného vraj vznikla aj vďaka regulácii cien plynu pre domácnosti. Domácnosti údajne dostávali plyn lacnejšie, ako si to mohli plynári dovoliť. Práve prevzatie celého dlhu na svoje plecia, by malo byť jedinou cenou, ktorú štát zaplatí za prevzatie SPP. Podľa materiálu, o ktorom v septembri minulého roka rokovala vláda, v podniku zostane po nástupe štátu čistý dlh vo výške 120 miliónov eur. Česká firma EPH, ako minoritný akcionár SPP, sa tak zbaví dlhu vo výške 59 miliónov eur.

O všetkom, čo sa pri preberaní akcií SPP štátom udialo, sme písali aj v jednom našom Špeciáli:

ŠPECIÁL: Tŕnistá cesta za umelo lacným plynom pokračuje

Útek Francúzov a Nemcov

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, sa dostala k 49-percentnému podielu SPP a jej dcérskych spoločností SPP – distribúcia a Eustream, začiatkom minulého roka. Podiely im predali bývalí akcionári z Francúzska a z Nemecka. Spoločnosti GDF Suez a E.ON Ruhrgas. Transakcia vyšla českú firmu na 2,6 miliárd eur. Nemci a Francúzi pritom kupovali plynárne v roku 2002 za 2,7 miliárd amerických dolárov, čo vtedy predstavovalo niečo vyše 120 miliárd slovenských korún. Práve biznis medzi EPH, GDF Suez a E.ON Ruhrgas otvoril štátu možnosť uvažovať nad prevzatím matky SPP, keďže musel z pozície majoritného vlastníka celý proces schvaľovať, pričom si mohol v rámci určitých mantinelov klásť nejaké podmienky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EPH Energetický a průmyslový holdingMH Ministerstvo hospodárstva SRSPP Slovenský plynárenský priemyselVláda SR