SPP naďalej najväčším hráčom na trhu s dodávkami plynu

13. februára 2015 11:27

Slovenský plynárenský priemysel si spomedzi 25 dodávateľov plynu vybojoval 61-percentný trhový podiel s dodávkami plynu.

Sídlo spoločnosti SPP
Sídlo spoločnosti SPP SITA

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) má na trhu s dodávkami zemného plynu 61-percentný podiel. Zemný plyn dodáva pre 1,3 milióna zákazníkov. Firma ovládaná štátom taktiež vlani uzatvorila takmer 80 tisíc zmlúv. „Napriek tomu, že v predaji plynu aj elektriny vládne na trhu veľmi silná konkurencia, SPP sa po prvý raz v roku 2014 podarilo pokles počtu odberných miest v plyne vykompenzovať novými odbernými miestami v elektrine,“ uviedol hovorca SPP Michal Holeš.

Zákazníci sa vracajú

K najväčšiemu dodávateľovi plynu sa vlani vrátilo 17 tisíc zákazníkov z radov domácností. „Na trhu s elektrinou sme získali v minulom roku viac ako 46 tisíc nových zákazníkov. Prepracovali sme sa na pozíciu šiesteho najvýznamnejšieho dodávateľa elektriny,“ dodal Holeš.

Spotreba plynu klesla

V minulom roku podľa SPP klesla celková spotreba zemného plynu na Slovensku približne o 14 %. V roku 2013 sa pritom na Slovensku spotrebovalo päť miliárd metrov kubických plynu. „Tento pokles je v súlade s trendom v EU, kde spotreba klesla približne o desať percent. Medzi hlavné faktory, ktoré vplývali na spotrebu, patria najmä miernejšia zima v minulom roku, ako aj pokračujúci pokles spotreby plynu a výroby elektriny,“ doplnil Holeš.

Liberalizovaný trh

Slovenský trh s dodávkami zemného plynu je v súčasnosti liberalizovaný. Na konci vlaňajška reálne dodávalo plyn na trhu 25 hráčov. Rok predtým to bolo 22 spoločností. Z celkového počtu dodávateľov plynu 12 dodávateľov dodávalo plyn aj domácnostiam.Čo si o tom myslíte?