Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sídlo spoločnosti SPP
Sídlo spoločnosti SPP SITA
13. februára 2015 11:27 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

SPP naďalej najväčším hráčom na trhu s dodávkami plynu

Slovenský plynárenský priemysel si spomedzi 25 dodávateľov plynu vybojoval 61-percentný trhový podiel s dodávkami plynu.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) má na trhu s dodávkami zemného plynu 61-percentný podiel. Zemný plyn dodáva pre 1,3 milióna zákazníkov. Firma ovládaná štátom taktiež vlani uzatvorila takmer 80 tisíc zmlúv. „Napriek tomu, že v predaji plynu aj elektriny vládne na trhu veľmi silná konkurencia, SPP sa po prvý raz v roku 2014 podarilo pokles počtu odberných miest v plyne vykompenzovať novými odbernými miestami v elektrine,“ uviedol hovorca SPP Michal Holeš.

Zákazníci sa vracajú

K najväčšiemu dodávateľovi plynu sa vlani vrátilo 17 tisíc zákazníkov z radov domácností. „Na trhu s elektrinou sme získali v minulom roku viac ako 46 tisíc nových zákazníkov. Prepracovali sme sa na pozíciu šiesteho najvýznamnejšieho dodávateľa elektriny,“ dodal Holeš.

Spotreba plynu klesla

V minulom roku podľa SPP klesla celková spotreba zemného plynu na Slovensku približne o 14 %. V roku 2013 sa pritom na Slovensku spotrebovalo päť miliárd metrov kubických plynu. „Tento pokles je v súlade s trendom v EU, kde spotreba klesla približne o desať percent. Medzi hlavné faktory, ktoré vplývali na spotrebu, patria najmä miernejšia zima v minulom roku, ako aj pokračujúci pokles spotreby plynu a výroby elektriny,“ doplnil Holeš.

Liberalizovaný trh

Slovenský trh s dodávkami zemného plynu je v súčasnosti liberalizovaný. Na konci vlaňajška reálne dodávalo plyn na trhu 25 hráčov. Rok predtým to bolo 22 spoločností. Z celkového počtu dodávateľov plynu 12 dodávateľov dodávalo plyn aj domácnostiam.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies