Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP distribúcia SPP distribúcia
Ilustračné foto. SITA
12. júna 2013 15:10 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

SPP – distribúcia vlani zvýšila výnosy o takmer 5 %

Spoločnosť SPP – distribúcia, ktorá je stopercentnou dcérskou firmou Slovenského plynárenského priemyslu, zaoberajúca sa distribúciou plynu koncovým odberateľom, dosiahla v minulom roku výnosy takmer 390 mil. eur. V medziročnom porovnaní tak výnosy firmy stúpli o 4,9 %. Ako ďalej vyplýva z informácií uverejnených spoločnosťou, hlavným zdrojom týchto výnosov boli tržby za poskytnutie distribučnej kapacity.

Prevádzkové výnosy SPP – distribúcie vlani rovnako stúpli o bezmála 5 % na úroveň prevyšujúcu 250 mil. eur. „Hlavné zložky prevádzkových nákladov predstavovali odpisy a amortizácia, skladovanie zemného plynu, ostatné služby a osobné náklady,“ konštatuje spoločnosť. Medziročný nárast nákladov podľa nej spôsobilo zvýšenie nákladov na rezervy a straty zo znehodnotenia, tvorba opravných položiek, nákup zemného plynu na krytie strát a zvýšenie osobných nákladov a odpisov.

Spoločnosť SPP – distribúcia tak vlani dosiahla hrubý zisk na úrovni 139,1 mil. eur, čo v medziročnom porovnaní znamenalo nárast o 4,7 %. Čistý zisk však dosiahol iba 38,1 mil. eur oproti vyše 112 mil. eur z roku 2011. Firma totiž vlani odvádzala aj odložený daňový záväzok vo výške 64,6 mil. eur. Okrem toho odviedla štátu splatnú daň vo výške 34,5 mil. eur a osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach vo výške 1,9 mil. eur.

Spoločnosť SPP – distribúcia, a.s. začala svoju činnosť 1. júla 2006 právnym odčlenením všetkých činností súvisiacich s distribúciou zemného plynu a distribučných aktív ako 100-percentná dcérska spoločnosť Slovenského plynárenského priemyslu. Spoločnosť zabezpečuje distribúciu zemného plynu pre viac ako 1,5 milióna odberateľov na Slovensku.

Slovenský plynárenský priemysel je nadnárodná energetická spoločnosť. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. SPP poskytuje dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku (51 %) a česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding, a.s., ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame