Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP distribúcia SPP distribúcia
Ilustračné foto. SITA
7. januára 2015 9:57 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

SPP-distribúcia ukončí vlaňajšok so ziskom

Spoločnosť predpokladá, že by sa mal jej vlaňajší hrubý zisk pohybovať na úrovni 125 miliónov eur.

Spoločnosť SPP-distribúcia predpokladá, že v roku 2014 dosiahne zisk pred zdanením na úrovni 125 mil. eur. Tržby firmy by mali byť vo výške 343 mil. eur. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca SPP-distribúcia Milan Vanga, vlaňajšie hospodárenie firmy výrazne ovplyvnil odklon teplôt od ich dlhodobého priemeru. „Nadpriemerne vysoké teploty zaznamenané v zimných mesiacoch sa výrazne premietli do objemu distribuovaného zemného plynu, kde nastal pokles distribúcie takmer o 17 %. Nepriaznivé faktory sčasti kompenzujeme prijatými optimalizačnými opatreniami hlavne v oblasti spotreby materiálu a energie a nakupovaných služieb,“ dodal Vanga.

Nový rok by mal byť pre firmu, v ktorej má podiel aj štát, priaznivejší. V roku 2015 by sa mali podľa Vangu tržby podniku zvýšiť na predpokladaných 366 mil. eur. „Na zabezpečenie plánovaných výnosov pre rok 2015 plánujeme vynaložiť náklady presahujúce 234 miliónov eur. Očakávame tak, že zisk pred zdanením za rok 2015 dosiahne 138 miliónov eur,“ doplnil Vanga.

Firma v roku 2014 investovala do rekonštrukcie plynárenských zariadení, najmä miestnych sietí. „Tieto investície súvisia hlavne so zvýšením bezpečnosti plynárenskej siete,“ dodal Vanga. Okrem nich investície v roku 2014 smerovali aj na rekonštrukcie regulačných staníc, inovácie obchodného merania, nákup plynomerov a drobného majetku. V roku 2015 plánuje spoločnosť preinvestovať 35,5 mil. eur. „V súlade s našou stratégiou sa spoločnosť zameria na zvýšenie bezpečnosti a spoľahlivosti plynárenskej siete formou rekonštrukcie plynárenských zariadení,“ spresnil Vanga.

V novom roku sa chce firma sústrediť aj na neoprávnené odbery plynu. V súvislosti s nárastom neoprávnených odberov plynu bude podnik v budúcom roku spolupracovať s Policajným zborom SR. „Chceme zintenzívňovať náš postup voči páchateľom a organizátorom neoprávnených odberov, ktorí okrem podvodu svojím nezákonným konaním ohrozujú bezpečnosť a spoľahlivosť distribúcie zemného plynu a verejnosť všeobecne,“ zdôraznil Vanga.

Firma zamestnávala ku koncu minulého roka 1 449 pracovníkov. „V roku 2014 sme nerealizovali hromadné prepúšťanie, ani ho neplánuje realizovať v roku 2015. V poslednom roku sme v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi pokračovali v rastúcom trende obsadzovania pracovných miest z externého prostredia,“ konštatoval Vanga.

Hlavnou činnosťou spoločnosti SPP – distribúcia je predaj distribučných kapacít, rozvojové aktivity, prevádzka a výkon údržby plynárenskej distribučnej siete, prostredníctvom ktorej sa distribuuje približne 98 % z celkového distribuovaného objemu zemného plynu v Slovenskej republike do viac ako 1,5 milióna odberných miest. Stopercentným vlastníkom SPP-distribúcia je firma SPP Infrastructure, v ktorej má Slovenský plynárenský priemysel ovládaný štátom 51-percentný podiel a 49-percentný podiel Slovak Gas Holding B.V., ktorý vlastní česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame