Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina vse
Ilustračné foto VSE
21. novembra 2013 12:22 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Spotrebiteľov budú zachraňovať naďalej tradiční dodávatelia

Pri problémoch s dodávkami energií od svojho pôvodného dodávateľa, sa môžu spotrebitelia aj naďalej spoľahnúť na Východoslovenskú energetiku, Stredoslovenskú energetiku, Západoslovenskú energetiku a Slovenský plynárenský priemysel.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) ukončil a vyhodnotil tender na dodávateľa poslednej inštancie. Ide o dodávateľa energií, ktorý „zachráni“ spotrebiteľa, keď jeho pôvodný dodávateľ mu z akéhokoľvek dôvodu nebude schopný dodať elektrinu či plyn. Podľa informácií zverejnených regulačným úradom, dodávateľmi poslednej inštancie pri elektrine budú od budúceho roka Východoslovenská energetika, Stredoslovenská energetika a Západoslovenská energetika. Pri dodávkach zemného plynu Slovenský plynárenský priemysel. Čiže ide o tradičných dodávateľov, ktorí túto funkciu na energetickom trhu vykonávajú aj v súčasnosti.

Dodávateľom poslednej inštancie sa od budúceho roka mohol stať každý subjekt, ktorý má povolenie na dodávku elektriny alebo plynu. Podľa regulačného úradu však o túto pozíciu na energetickom trhu neprejavil záujem okrem tradičných dodávateľov žiadny iný záujemca. Ak sa chceli firmy stať dodávateľom poslednej inštancie, museli splniť niekoľko podmienok. Uchádzači museli mať v prvom rade povolenie na podnikanie v energetike a vykonávať dodávku elektriny najmenej päť rokov, respektíve zemného plynu tri roky.

Dodávateľ poslednej inštancie je povinný namiesto pôvodných dodávateľov odberateľom dodávať energie počas troch mesiacov. Počas tohto obdobia si môže odberateľ vybrať nového dodávateľa, ktorý mu bude vyhovovať. Ak si však do troch mesiacov odberateľ nevyberie žiadneho nového dodávateľa elektrickej energie, automaticky sa v súčasnosti stane zákazníkom SSE, VSE či ZSE.

Trochu inak je to pri výbere dodávateľa plynu. Ak odberateľ počas troch mesiacov od zavedenia režimu dodávateľa poslednej inštancie neuzavrie zmluvu s novým dodávateľom plynu, dodávateľ poslednej inštancie mu plyn prestane dodávať a jeho prípadný odber bude posudzovaný ako čierny odber. Podľa informácií regulačného úradu, na Slovensku bol zatiaľ päťkrát vyhlásený režim dodávateľa poslednej inštancie pri dodávkach elektriny a raz pri dodávkach zemného plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame