Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn domácnosti
Ilustračné foto. SITA
22. februára 2016 10:09 PlynAktuality od SITASITA

Spotreba plynu vlani na Slovensku stúpla

V minulom roku firma SPP-distribúcia prepravila 4,585 miliardy metrov kubických zemného plynu. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 345 miliónov metrov kubických plynu.

Na Slovensku sme vlani spotrebovali viac plynu ako rok predtým. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca distribučnej spoločnosti SPP-distribúcia Milan Vanga, vlani sa ich distribučnou sieťou prepravilo 4,585 miliardy metrov kubických zemného plynu. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 345 miliónov metrov kubických plynu. „Z dlhodobejšieho hľadiska sú v súčasnosti dosahované nižšie distribuované objemy plynu spôsobené najmä vyššími teplotami ovzdušia v zimných mesiacoch v porovnaní s dlhodobým normálom,“ dodal Vanga.

Teplá zima

Podľa neho ostatné dve zimy sa svojimi vysokými teplotami absolútne vymykali z akéhokoľvek rámca dlhodobých predpovedí. „Pokorenie dvadsaťročného teplotného maxima počas zimných mesiacov malo zásadný negatívny dopad na objemy distribuovaného plynu, s čím nepočítal žiadny regulačný vzorec,“ doplnil Vanga. Plynárenská distribučná spoločnosť zatiaľ nechce hodnotiť dodávky plynu počas tohtoročnej vykurovacej sezóny. „Na prognózy je priskoro, aj keď teploty v januári 2016 boli o niečo nižšie, čo sa odrazilo na mierne zvýšených objemoch distribuovaného plynu,“ konštatoval Vanga.

Viac ako 1,5 milióna odberných miest

Hlavnou činnosťou spoločnosti SPP – distribúcia je predaj distribučných kapacít, rozvojové aktivity, prevádzka a výkon údržby plynárenskej distribučnej siete, prostredníctvom ktorej sa distribuuje približne 98 % z celkového distribuovaného objemu zemného plynu v Slovenskej republike do viac ako 1,5 milióna odberných miest. Stopercentným vlastníkom SPP-distribúcia je firma SPP Infrastructure, v ktorej má Slovenský plynárenský priemysel ovládaný štátom 51-percentný podiel a 49-percentný podiel Slovak Gas Holding B.V., ktorý vlastní česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame