Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hong Kong
Hong Kong. Čína bude v najbližších desaťročiach spolu s Indiou najväčším ťahúňom spotreby energií vo svete. think4photop/FreeDigitalPhotos.net
25. júla 2013 16:10 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Spotreba energií vo svete do roku 2040 stúpne o vyše 50 %

Spotreba energie vo svete v nasledujúcich troch dekádach vzrastie o 56 %. Konštatuje to americká vládna Agentúra pre energetické informácie (EIA) vo svojej aktuálnej dlhodobej prognóze. Ťahúňom tohto rastu bude predovšetkým rozvíjajúca sa časť sveta.

„Rastúca prosperita v Číne a Indii je kľúčovým faktorom vo výhľade globálneho dopytu po energiách. Tieto dve krajiny sa do roku 2040 postarajú až o polovicu rastu celosvetovej spotreby,“ konštatoval Adam Sieminski z EIA. Práve táto skutočnosť bude mať podľa neho zásadný vplyv na vývoj svetového energetického trhu.

Významnú úlohu v aktuálnej predikcii agentúry zohrávajú aj „čisté“ technológie. Obnoviteľné zdroje ako aj jadrová energia by totiž mali v nasledujúcich troch dekádach rásť rýchlejšie ako energie založené na fosílnych palivách.

Atómové zdroje a obnoviteľné zdroje by tak mali byť najrýchlejšie rastúcimi zdrojmi energií s ročným rastom o 2,5 %. Za väčšinou spotrebovanej energie vo svete však naďalej budú stáť fosílne palivá, ktorých podiel do roku 2040 má predstavovať 80 %. Najrýchlejšie rastúcim fosílnym zdrojom by mal byť pritom zemný plyn s ročnými prírastkami na úrovni 1,7 %. A to aj vďaka využívaniu nových zdrojov, ako je napríklad bridlicový plyn.

Spotreba uhlia by mala zase rásť rýchlejšie ako spotreba ropy. Dôvodom je predovšetkým stúpajúca spotreba uhlia v Číne, nízky dopyt po rope v oslabených ekonomikách krajín OECD a trvalo vysoké ceny ropy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame