Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto franky242/FreeDigitalPhotos.net
4. mája 2017 17:19 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Spolupráca českého a slovenského regulátora sa prehĺbi

Spolupráca sa týka takzvaného hedžingu pri prideľovaní dlhodobých kapacít na hranici ponukovej oblasti Českej republiky a Slovenskej republiky.

Slovenský a český regulačný úrad nadviažu užšiu spoluprácu. Podpredseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Miroslav Čelinský a predsedníčka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková oznámili spoločný zámer, týkajúci sa možností zabezpečenia (hedžingu) podľa európskeho nariadenia. Týmto nariadením sa stanovuje usmernenie pre prideľovanie dlhodobých kapacít na hranici ponukovej oblasti Českej republiky a Slovenskej republiky. „Dohoda je výsledkom intenzívnych rokovaní oboch strán,“ informoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Na základe predbežnej analýzy hodnotenia fungovania veľkoobchodných trhov s elektrinou, dospeli národní regulátori ERÚ a ÚRSO k názoru, že v dotknutej ponukovej oblasti neexistujú dostatočné zabezpečovacie možnosti proti riziku zmeny ceny. „Na predmetnej hranici ponukovej oblasti dochádza v určitých prípadoch k prevahe dopytu po prenosovej kapacite nad jej ponukou. To vedie prevádzkovateľov prenosovej sústavy ku kráteniu ponúkanej kapacity, aby zabránili prekročeniu limitných možností cezhraničného prenosu elektrickej energie, ako aj preťaženiu prenosového vedenia,“ dodal Igaz.

Oba národné regulačné orgány vykonajú hodnotenie na základe preskúmania fungovania veľkoobchodných trhov s elektrinou, a najmä, či tieto poskytujú dostatočné zabezpečovacie možnosti proti riziku zmeny ceny na dennom trhu. „Národné regulačné orgány sa zhodli na tom, že je potrebné vyvinúť úsilie na prijatie koordinovaných rozhodnutí, ktorých výsledkom bude zavedenie aukcií na dlhodobé prenosové práva na česko-slovenskej hranici,“ konštatoval Igaz s tým, že ponúkané produkty budú fyzické prenosové práva s časovým horizontom rok a mesiac. Prideľovanie dlhodobých prenosových práv na tejto hranici sa začne od začiatku roka 2019.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame