Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň atómová
Ilustračné foto SITA/AP
30. apríla 2013 0:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Spoločnosť Tepco vykázala celoročnú stratu 7 mld. USD

Japonská energetická spoločnosť Tokyo Electric Power (Tepco), ktorá prevádzkuje poškodenú jadrovú elektráreň Fukušima, vykázala celoročnú čistú stratu 7 mld. USD. Dôvodom sú rastúce kompenzačné požiadavky poškodených po katastrofe vo Fukušime a zvyšujúce sa ceny dovážaných energií. Spoločnosť v utorok informovala, že vo svojom účtovnom roku, ktorý sa skončil v závere marca, evidovala čistú stratu 685,3 mld. jenov (JPY). V predchádzajúcom roku bola strata spoločnosti 781,6 mld. JPY. Najnovšie údaje sú však výrazne horšie, než odhad spoločnosti spred dvoch mesiacov, v ktorom počítala s celoročnou stratou 120 mld. JPY.

Rozsiahle straty spôsobili hlavne rastúce kompenzácie. Spoločnosť už predtým informovala, že náhrady škôd obetiam jadrovej katastrofy vo Fukušime jej spôsobia stratu 1,16 bil. JPY. Tiež uviedla, že nedávny pokles jenu zvýšil náklady na dovážané energie, ktoré sú už aj tak vysoké v dôsledku využívania nákladných fosílnych palív namiesto chýbajúcich jadrových zdrojov.

Spoločnosť Tepco sa dostala pod štátnu kontrolu po tom, ako vláda minulý rok schválila kapitálovú injekciu tejto spoločnosti vo výške 12,5 mld. USD. Tepco zásobuje elektrickou energiou približne 45 mil. obyvateľov Japonska. Jej jadrovú elektráreň Fukušima I v marci 2011 postihlo zemetrasenie a následná vlna tsunami, čo vyvolalo najväčšiu jadrovú katastrofu na svete za posledných 25 rokov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame