Spoločnosť SSE-D vlani s enormným poklesom zisku

19. júna 2013 10:14

Spoločnosť Stredoslovenská energetika – Distribúcia, a.s. (SSE-D) dosiahla v minulom roku zisk po zdanení vo výške 26 tisíc eur. Rok predtým pritom distribučná spoločnosť vykázala zisk na úrovni necelých 61 mil. eur. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa SSE-D Jana Bolibruchová, celkový minuloročný hospodársky výsledok ovplyvnil predovšetkým nákup elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov a legislatívne zmeny s dopadom na daň a odvody regulovaných subjektov.

Elektrina zse
Ilustračné foto ZSE

„V posledných rokoch sme zaznamenali enormný nárast výroby z obnoviteľných zdrojov energií, predovšetkým z fotovoltaických elektrární a z bioplynových elektrární, čo súvisí aj s nárastom nákladov na výkup tzv. „zelenej“ energie. Na strane regulovaných výnosov pritom nedošlo k celkovému vykrytiu nákladov za jej výkup, čo malo výrazný vplyv na celkový hospodársky výsledok spoločnosti,“ dodala Bolibruchová.

Firma evidovala za vlaňajšok náklady na nákup elektrickej energie, na systémové a ostatné súvisiace poplatky vo výške viac ako 357 mil. eur, pričom v predchádzajúcom roku boli tieto náklady na úrovni 285 mil. eur. Podnik v minulom roku dosiahol tržby zhruba 504 mil. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o necelých sedem percent.

Stredoslovenská energetika – Distribúcia je distribučná energetická spoločnosť. Pôsobí v Žilinskom, v Banskobystrickom a v časti Trenčianskeho kraja, kam distribuuje elektrickú energiu pre 690 tisíc zákazníkov, či už podnikateľom alebo domácnostiam. Svojim zákazníkom poskytuje služby súvisiace s prevádzkou distribučných sietí. SSE-D je stopercentnou dcérskou spoločnosťou Stredoslovenskej energetiky (SSE). V októbri roku 2002 získala 49 % akcií SSE francúzska spoločnosť Electricité de France. Zvyšok akcií aj naďalej vlastní Fond národného majetku SR, avšak vykonávateľom akcionárskych práv je rezort hospodárstva.Čo si o tom myslíte?