Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina zse
Ilustračné foto ZSE
19. júna 2013 10:14 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Spoločnosť SSE-D vlani s enormným poklesom zisku

Spoločnosť Stredoslovenská energetika – Distribúcia, a.s. (SSE-D) dosiahla v minulom roku zisk po zdanení vo výške 26 tisíc eur. Rok predtým pritom distribučná spoločnosť vykázala zisk na úrovni necelých 61 mil. eur. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa SSE-D Jana Bolibruchová, celkový minuloročný hospodársky výsledok ovplyvnil predovšetkým nákup elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov a legislatívne zmeny s dopadom na daň a odvody regulovaných subjektov.

„V posledných rokoch sme zaznamenali enormný nárast výroby z obnoviteľných zdrojov energií, predovšetkým z fotovoltaických elektrární a z bioplynových elektrární, čo súvisí aj s nárastom nákladov na výkup tzv. „zelenej“ energie. Na strane regulovaných výnosov pritom nedošlo k celkovému vykrytiu nákladov za jej výkup, čo malo výrazný vplyv na celkový hospodársky výsledok spoločnosti,“ dodala Bolibruchová.

Firma evidovala za vlaňajšok náklady na nákup elektrickej energie, na systémové a ostatné súvisiace poplatky vo výške viac ako 357 mil. eur, pričom v predchádzajúcom roku boli tieto náklady na úrovni 285 mil. eur. Podnik v minulom roku dosiahol tržby zhruba 504 mil. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o necelých sedem percent.

Stredoslovenská energetika – Distribúcia je distribučná energetická spoločnosť. Pôsobí v Žilinskom, v Banskobystrickom a v časti Trenčianskeho kraja, kam distribuuje elektrickú energiu pre 690 tisíc zákazníkov, či už podnikateľom alebo domácnostiam. Svojim zákazníkom poskytuje služby súvisiace s prevádzkou distribučných sietí. SSE-D je stopercentnou dcérskou spoločnosťou Stredoslovenskej energetiky (SSE). V októbri roku 2002 získala 49 % akcií SSE francúzska spoločnosť Electricité de France. Zvyšok akcií aj naďalej vlastní Fond národného majetku SR, avšak vykonávateľom akcionárskych práv je rezort hospodárstva.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame