Spoločnosť SSE vlani s rapídnym poklesom zisku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SSE
Sídlo Stredoslovenskej energetiky. Foto: endorfine.sk

Stredoslovenskí energetici dosiahli v roku 2013 čistý zisk na úrovni 23,3 milióna eur. Oproti predchádzajúcemu roku tak ide o pokles o 58 miliónov eur.

Dominantný dodávateľ elektriny na strednom Slovensku, spoločnosť Stredoslovenská energetika, a.s. (SSE), je s vlaňajším rokom v celku spokojný. A to aj napriek tomu, že zaevidoval výrazný pokles zisku. „Podarilo sa nám zazmluvniť významnú časť zákazníckeho portfólia na ďalšie roky. Toto sme dosiahli najmä vďaka aktívnemu predaju, transparentnosti našej cenotvorby, ako aj poklesu ceny komodity na veľkoobchodnom trhu. Rok 2013 bol pre nás úspešným rokom,“ uviedol vo výročnej správe generálny riaditeľ SSE Vladimír Valach.

Nedostali dividendy

Spoločnosť vlani dosiahla čistý zisk na úrovni 23,3 miliónov eur. Oproti predchádzajúcemu roku tak ide o pokles o 58 miliónov eur. „Výsledok hospodárenia je v porovnaní s rokom 2012 nižší v dôsledku poklesu prijatých dividend od dcérskych spoločností o 59,3 miliónov eur,“ zdôvodnila pokles zisku firma vo svoje výročnej správe. Podnik zaznamenal pokles aj pri dosiahnutých tržbách. Kým v roku 2012 utŕžil dodávateľ energií 681 miliónov eur, v minulom roku to bolo 677 miliónov eur.

Štát si prilepší

Vďaka hospodáreniu spoločnosti by si mala polepšiť aj štátna kasa. Štát ako 51-percentný akcionár SSE by mal dostať na dividendách 26,5 milióna eur. Druhý, 49-percentný akcionár, spoločnosť EPH, by mala v dividendách zinkasovať 25,5 milióna eur. Na dividendy by tak malo celkovo smerovať až 52 miliónov eur, aj keď minuloročný zisk bol na úrovni iba 23,3 miliónov eur. Predstavenstvo sa totiž rozhodlo rozdeliť medzi akcionárov aj nerozdelený zisk z minulých rokov.

S vývojom na trhu spokojní

Aj keď likviditu na slovenskom trhu s elektrinou sa podľa Stredoslovákov nedá porovnať s tou v Českej republike či v Nemecku, bola dostatočná na pokrývanie ich pozície. „Likvidita krátkodobého trhu s elektrinou bola štandardne vysoká, hlavne vďaka bezchybne fungujúcemu tzv. market – couplingu, teda prepojeniu slovenského, českého a maďarského denného trhu s elektrinou. Pripojenie Maďarska k česko-slovenskému dennému trhu v roku 2012 sa síce v počiatkoch prejavilo miernym tlakom na slovenskú cenu denného trhu a dokonca aj na slovenskú cenu budúcoročného základného pásma, ale v minulom roku sa situácia upokojila a slovenská jednotková cena sa držala približne pol eura nad českou,“ dodala firma.

Darilo sa im pri plyne

Stredoslovenským energetikom sa podarilo vlani preraziť aj na trh s plynom. „Predajná aktivita zosilnela predovšetkým v druhej polovici roka 2013, vďaka ktorej sa nám podarilo viac ako zdvojnásobiť počet zákazníkov, ako aj objem dodávaného plynu oproti predchádzajúcemu roku,“ uviedol podnik.

Zelená budúcnosť

V tomto roku 2014 sa chce spoločnosť SSE okrem iného zamerať aj na vyhľadávanie možností v oblasti zelených projektov. „Hlavnými oblasťami záujmu budú aj naďalej projekty využívajúce potenciál vodných tokov, biomasy, kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET), ako aj projekty zameriavajúce sa na energetickú efektívnosť,“ uzavrela Stredoslovenská energetika, ktorá ku koncu vlaňajška zamestnávala 1 021 pracovníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SSE Stredoslovenská energetika