Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
18. augusta 2015 10:16 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Spoločnosť Shell môže ťažiť pri Aljaške

Spoločnosť totiž opravila loď Fennica, ktorá je v regióne nevyhnutná na uskutočnenie prieskumu.

Americká vláda udelila v pondelok konečné povolenie britsko-holandskej energetickej spoločnosti Shell na ťažbu ropy a zemného plynu v oblasti Arktídy. Oznámili to agentúry Reuters a AP. Ministerstvo vnútra USA tak umožnilo spoločnosti vyvíjať ťažobnú činnosť v Čukotskom mori pri severozápadnom pobreží Aljašky po prvý raz za uplynulých 20 rokov. Vrty sa budú nachádzať v hĺbke 2 400 metrov pod morským dnom.

Ochranárske skupiny však vystupujú proti takejto aktivite, argumentujúc tým, že priemyselná činnosť ohrozí tamojšie živočíšne druhy, ako sú polárne medvede, mrože, tulene či veľryby, ktoré beztak trpia už klimatickými zmenami. Geologická služba Spojených štátov (USGS) odhaduje, že arktické vody USA ukrývajú ložiská s 26 miliardami barelov ropy. Spoločnosť Shell hodlá uskutočniť prieskum v oblasti, ktorá je podľa jej vedenia kľúčová pre domácu produkciu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame