Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
8. apríla 2015 11:06 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Spoločnosť Shell kupuje BG Group za 70 miliárd dolárov

Ide o prvú veľkú fúziu v ropnom sektore za viac ako desaťročie. Cieľom firmy Shell je priblížiť sa svojou veľkosťou americkej spoločnosti ExxonMobil, ktorá je najväčšou ropnou firmou na svete.

Britsko-holandská ropná spoločnosť Royal Dutch Shell dosiahla dohodu o prevzatí menšej konkurenčnej spoločnosti, britskej BG Group, za 70 mld. USD. Ide o prvú veľkú fúziu v ropnom sektore za viac ako desaťročie. Cieľom firmy Shell je priblížiť sa svojou veľkosťou americkej spoločnosti ExxonMobil, ktorá je najväčšou ropnou firmou na svete. Shell a BG v spoločnom vyhlásení uviedli, že Shell zaplatí hotovosťou a akciami. Transakcia oceňuje hodnotu akcií BG na zhruba 13,5 libry (GBP) za kus. Znamená to prirážku približne 52 % k priemernej obchodovacej cene akcií BG za posledných 90 dní.

Britská BG podľa utorkovej uzatváracej ceny akcií mala trhovú kapitalizáciu 46 mld. USD a Shell 202 mld. USD. Trhová kapitalizácia spoločnosti Exxon bola 360 mld. USD. Prevzatie firmy BG spoločnosťou Shell poskytne britsko-holandskej firme prístup k projektom BG v Brazílii, východnej Afrike, Austrálii, Kazachstane a Egypte, ktorých hodnota je v objeme niekoľkých miliárd dolárov.

Kolaps globálnych cien ropy vyvolal veľa dohadov o fúziách v ropnom odvetví a BG sa často spomínala ako potenciálny terč. Prevzatie firmy BG spoločnosťou Shell je v tomto roku najväčšou globálnou transakciou. V úvode stredajšieho obchodovania na londýnskej burze sa cena akcií BG zvýšila o 42 % a akcie spoločnosti Shell o 1,8 % oslabili.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies