Spoločnosť Shell kupuje BG Group za 70 miliárd dolárov

8. apríla 2015 11:06

Ide o prvú veľkú fúziu v ropnom sektore za viac ako desaťročie. Cieľom firmy Shell je priblížiť sa svojou veľkosťou americkej spoločnosti ExxonMobil, ktorá je najväčšou ropnou firmou na svete.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Britsko-holandská ropná spoločnosť Royal Dutch Shell dosiahla dohodu o prevzatí menšej konkurenčnej spoločnosti, britskej BG Group, za 70 mld. USD. Ide o prvú veľkú fúziu v ropnom sektore za viac ako desaťročie. Cieľom firmy Shell je priblížiť sa svojou veľkosťou americkej spoločnosti ExxonMobil, ktorá je najväčšou ropnou firmou na svete. Shell a BG v spoločnom vyhlásení uviedli, že Shell zaplatí hotovosťou a akciami. Transakcia oceňuje hodnotu akcií BG na zhruba 13,5 libry (GBP) za kus. Znamená to prirážku približne 52 % k priemernej obchodovacej cene akcií BG za posledných 90 dní.

Britská BG podľa utorkovej uzatváracej ceny akcií mala trhovú kapitalizáciu 46 mld. USD a Shell 202 mld. USD. Trhová kapitalizácia spoločnosti Exxon bola 360 mld. USD. Prevzatie firmy BG spoločnosťou Shell poskytne britsko-holandskej firme prístup k projektom BG v Brazílii, východnej Afrike, Austrálii, Kazachstane a Egypte, ktorých hodnota je v objeme niekoľkých miliárd dolárov.

Kolaps globálnych cien ropy vyvolal veľa dohadov o fúziách v ropnom odvetví a BG sa často spomínala ako potenciálny terč. Prevzatie firmy BG spoločnosťou Shell je v tomto roku najväčšou globálnou transakciou. V úvode stredajšieho obchodovania na londýnskej burze sa cena akcií BG zvýšila o 42 % a akcie spoločnosti Shell o 1,8 % oslabili.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?