Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Spoločnosť Shell kupuje BG Group za 70 miliárd dolárov

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Ide o prvú veľkú fúziu v ropnom sektore za viac ako desaťročie. Cieľom firmy Shell je priblížiť sa svojou veľkosťou americkej spoločnosti ExxonMobil, ktorá je najväčšou ropnou firmou na svete.

Britsko-holandská ropná spoločnosť Royal Dutch Shell dosiahla dohodu o prevzatí menšej konkurenčnej spoločnosti, britskej BG Group, za 70 mld. USD. Ide o prvú veľkú fúziu v ropnom sektore za viac ako desaťročie. Cieľom firmy Shell je priblížiť sa svojou veľkosťou americkej spoločnosti ExxonMobil, ktorá je najväčšou ropnou firmou na svete. Shell a BG v spoločnom vyhlásení uviedli, že Shell zaplatí hotovosťou a akciami. Transakcia oceňuje hodnotu akcií BG na zhruba 13,5 libry (GBP) za kus. Znamená to prirážku približne 52 % k priemernej obchodovacej cene akcií BG za posledných 90 dní.

Britská BG podľa utorkovej uzatváracej ceny akcií mala trhovú kapitalizáciu 46 mld. USD a Shell 202 mld. USD. Trhová kapitalizácia spoločnosti Exxon bola 360 mld. USD. Prevzatie firmy BG spoločnosťou Shell poskytne britsko-holandskej firme prístup k projektom BG v Brazílii, východnej Afrike, Austrálii, Kazachstane a Egypte, ktorých hodnota je v objeme niekoľkých miliárd dolárov.

Kolaps globálnych cien ropy vyvolal veľa dohadov o fúziách v ropnom odvetví a BG sa často spomínala ako potenciálny terč. Prevzatie firmy BG spoločnosťou Shell je v tomto roku najväčšou globálnou transakciou. V úvode stredajšieho obchodovania na londýnskej burze sa cena akcií BG zvýšila o 42 % a akcie spoločnosti Shell o 1,8 % oslabili.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...