Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba more
Ilustračné foto
19. augusta 2013 10:14 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

Spoločnosť OMV odkúpi časť aktív od nórskeho Statoilu

Rakúska spoločnosť OMV schválila odkúpenie podielu v niekoľkých ropných poliach vo Veľkej Británii a v Nórsku od spoločnosti Statoil. Hodnota kontraktu by mohla presiahnuť tri miliardy amerických dolárov. V pondelok o tom informovala spoločnosť OMV. „Nákupná cena je vo výške 2,65 mld. USD,“ uviedla spoločnosť s tým, že počas roku 2013 by táto suma mohla v dôsledku ďalších platieb stúpnuť o približne 500 mil. USD.

Statoil rakúskej firme predáva 19-percentný podiel na ropnom poli Gullfaks, 24-percentný podiel na poli Gudrun a súhlasil aj s možnou spoluprácou pri svojich 11 prieskumných licenciách v nórskom Severnom mori, a západne od Shetlandských a Faerských ostrovov. Ťažba na poli Gullfaks sa začala ešte v roku 1986, kým druhé pole Gudrun patrí k najnovším v portfóliu Statoilu, na ktorom sa ťaží od roku 2012.

Podľa predstaviteľov Statoilu transakcia umožní ďalší rozvoj spoločnosti a prinesie kapitál na investície do perspektívnych projektov. Na druhej strane to však skomplikuje dosiahnutie cieľa ťažby na úrovni 2,5 mil. barelov ropy do roku 2020 zo zhruba 2 mil. barelov v minulom roku.

Pre OMV bude zase transakcia znamenať zvýšenie ropných rezerv o zhruba 320 mil. barelov, alebo o 19 %. Zároveň sa posilní produkcia spoločnosti zhruba o 40 tis. barelov v roku 2014 a o takmer 60 tis. barelov v roku 2016. OMV, ktorá v druhom štvrťroku produkovala 297 tis. barelov ropy denne tak cieli v roku 2016 výrobu na 350 tis. barelov denne.

Spoločnosť OMV vznikla v roku 1956 a v súčasnosti má vedúcu pozíciu integrovaného ropného a plynárenského koncernu v strednej Európe. V oblasti rafinérií a marketingu pôsobí v 13 stredoeurópskych krajinách, vrátane Turecka, v prieskume a ťažbe je aktívna v 21 krajinách na piatich kontinentoch. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom svojej dcérskej firmy OMV Slovensko od roku 1991, keď bola v Bratislave otvorená prvá čerpacia stanica pod značkou OMV. V súčasnosti je na Slovensku podľa internetovej stránky spoločnosti 85 čerpacích staníc OMV a zamestnáva 700 pracovníkov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies