Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nafta
Ilustračné foto. Nafta, a.s.
25. júla 2017 15:20 PlynAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Spoločnosť Nafta vlani dosiahla čistý zisk bezmála 80 mil. eur

Po dlhodobých prípravách začala Nafta vlani spoluprácu so spoločnosťou Cub Energy Inc v oblasti prieskumu a ťažby uhľovodíkov na území Ukrajiny.

Akciová spoločnosť Nafta, ktorá prevádzkuje podzemné zásobníky zemného plynu na Slovensku aj v regióne strednej Európy, dosiahla v minulom roku čistý zisk 79,6 mil. eur. Ako ďalej informovala spoločnosť, jej podzemné zásobníky pred začiatkom zimnej sezóny v minulom roku zaznamenali historicky najvyšší stav naplnenia a počas celého roka Nafta plnila požiadavky klientov bez obmedzení.

Investície spoločnosti v minulom roku dosiahli 6,4 mil. eur. Smerovali okrem iného do druhej etapy projektu Záhorská Ves, v rámci ktorej boli do zberného plynového strediska pripojené ďalšie tri ťažobné sondy. Časť investícií smerovala aj do zvyšovania bezpečnosti na zariadeniach podzemných zásobníkov zemného plynu.

Pôsobenie spoločnosti Nafta ovplyvňuje predovšetkým situácia na trhu s uhľovodíkmi, ktorá sa oproti roku 2015 stabilizovala a ceny komodít zostali aj naďalej na pomerne nízkej úrovni. „Súčasná situácia na energetickom trhu je pre firmy impulzom pre efektívnejšie riadenie aktivít, zvyšovanie flexibility služieb, a tiež hľadanie nových projektov, ktoré sa zaslúžia o ich budúci rozvoj. Spoločnosť Nafta na túto situáciu vnímavo reaguje, a tak aj v roku 2016 ostala úspešným hráčom na energetickom trhu,“ povedal generálny riaditeľ firmy Martin Bartošovič.

Spolupráca na Ukrajine

Nafta sa pritom snaží aj o rozvoj aktivít na zahraničných trhoch. Po dlhodobých prípravách začala vlani spoluprácu so spoločnosťou Cub Energy Inc v oblasti prieskumu a ťažby uhľovodíkov na území Ukrajiny. „Nafta zároveň pokračovala v skúmaní možností etablovania sa aj na ďalších zahraničných trhoch, ako je napríklad Nemecko či Turecko,“ informovala spoločnosť.

Rok 2016 priniesol pokračovanie jedinečného projektu uskladňovania energie z obnoviteľných zdrojov v podzemných geologických štruktúrach s názvom Underground Sun Storage, v ktorom je Nafta jedným z partnerov lídra konzorcia, rakúskej spoločnosti RAG. Vlani Nafta ukončila aj fyzické vtláčanie zmesi plynu a vodíka do ložiska a v súčasnosti je už úspešne zavŕšená aj testovacia prevádzka projektu.

Nafta, a.s. je skladovateľom zemného plynu na Slovensku a zároveň sa angažuje v prieskume a ťažbe uhľovodíkov. Majoritným akcionárom spoločnosti s podielom 56,15 % je SPP Infrastructure, a. s., spoločnosť Czech Gas Holding Investment B.V. vlastní 40,45 % akcií. Ku koncu minulého roka Nafta zamestnávala 649 ľudí.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame