Spoločnosť Eustream chce budovať plynovod do Bieloruska

7. marca 2013 0:00

Slovenský prevádzkovateľ prepravnej plynovej siete, spoločnosť Eustream, sa chce zúčastniť na výstavbe plynovodu do Bieloruska. Ide o plynovodné prepojenie na trase Kobrin-Wysokoje-Veľké Kapušany. Ako pre agentúru SITA uviedol zdroj, ktorý si neželal byť menovaný, o možnom prepojení prepravných sústav už rokovala začiatkom tohto týždňa aj slovensko-ruská medzivládna komisia v Moskve. Komisia odporučila zúčastneným stranám, aby pokračovali v tomto projekte.

Kompresorová stanica Eustream plyn plynovod
Kompresorová stanica spoločnosti Eustream SITA

Projekt, ktorý doviedlo do pomerne pokročilej rozpracovanosti medzinárodné konzorcium plynárenských firiem už v minulej dekáde, nadväzuje na koncept prepojenia jamalského plynovodu so stanicou Veľké Kapušany. Hlavnými cieľmi projektu sú jednak zvýšenie bezpečnosti dodávok plynu pre Slovensko a ďalšie európske krajiny, ale zároveň aj možnosť podporiť prepravu plynu v tradičnom smere z východu na západ. Nový projekt prepojenia plynovodov Bielorusko – Poľsko – Slovensko by bol už tretím projektom firmy Eustream podobného charakteru. Slovenský prevádzkovateľ prepravnej siete totiž v súčasnosti aktívne pracuje na budovaní plynovodných prepojení do Maďarska a do Poľska.

Spoločnosť Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete a prepravcom zemného plynu s kapacitou prepravnej siete viac ako 90 miliárd metrov kubických za rok a celkovou dĺžkou 2 270 kilometrov. Zamestnáva takmer 900 ľudí a dosahuje ročný obrat vyše 800 mil. eur. Firma odštartovala svoju činnosť 1. júla 2006 právnym odčlenením prepravných aktivít od Slovenského plynárenského priemyslu ako jeho 100-percentná dcérska spoločnosť. Jedným z akcionárov SPP je Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %). Vlastníkom minoritného podielu je česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetínský a Petr Kellner a slovenská investičná skupina J&T. Tá podiel odkúpila od spoločností E.ON Ruhrgas AG a GDF SUEZ.Čo si o tom myslíte?