Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
2. augusta 2016 13:44 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Spoločnosť Alpine Oil & Gas už dostala predĺžené licencie na prieskum

Spoločnosť Alpine Oil & Gas plánuje tri prieskumné vrty, ktoré majú overiť prítomnosť ropy a zemného plynu v skúmanej oblasti.

Na severovýchode Slovenska sa bude pokračovať v hľadaní zásob ropy a zemného plynu. Spoločnosť Alpine Oil & Gas už dostala oficiálne od Ministerstva životného prostredia SR predĺžené licencie na prieskum v územiach Svidník, Medzilaborce a Snina o päť rokov. Firma plánuje tri prieskumné vrty, ktoré majú overiť prítomnosť ropy a zemného plynu v skúmanej oblasti.

Spoločnosť chce aspoň tri vrty

Alpine Oil & Gas chce čo najskôr nadviazať na ohlásený prieskumný plán vŕtaním aspoň jedného prieskumného vrtu na každom z troch schválených území, s cieľom overiť potenciál uhľovodíkov skúmaných horizontov. Práce na každom vrte budú trvať približne dva mesiace. „Technológiou rotačného vŕtania, ktorú použijeme pri prieskumnom vŕtaní, sa realizuje ročne viac ako desaťtisíc vrtov po celom svete, vrátane severnej Ameriky a západnej Európy, bez nehôd alebo ohrozenia životného prostredia. Rovnakou technológiou sa vŕtajú napríklad aj geotermálne vrty,“ povedal prezident spoločnosti Alpine Oil & Gas Michael P. Lewis.

Vŕtanie troch overovacích vrtov by malo zavŕšiť takmer desaťročný prieskum, ktorý v rámci licencií zahŕňal meranie, spracovanie a vyhodnotenie približne 800 kilometrov profilov moderných seizmických 2D dát. Okrem toho boli na skúmanom území realizované aj gravimetrické a elektromagnetické merania. Firma Alpine Oil & Gas a jej partneri, JKX plc a Romgaz, investovali zhruba 18 miliónov eur v rámci činnosti v regióne, vrátane 3,8 milióna eur na licenčných poplatkoch štátu. Päťdesiat percent licenčných poplatkov bolo prerozdelených miestnym samosprávam.

Plyn alebo ropa by mali smerovať aj na lokálne trhy

„Ak sa prieskumnými vrtmi potvrdí prítomnosť ropy alebo zemného plynu v komerčných množstvách, budú nimi zásobované lokálne a regionálne trhy,“ konštatoval Lewis s tým, že ich spoločnosť vykonáva výlučne prieskumy konvenčných ložísk ropy a zemného plynu a len environmentálne bezpečnými a overenými metódami.

Nespokojní občania

Proti plánovaným vrtom sa postavili obyvatelia dotknutých obcí a majitelia pozemkov v daných obciach. Ľudia sa obávajú znečistenia vody škodlivými látkami, najmä chrómom, takisto straty vody, znečistenia pôdy ako aj devastácie životného prostredia. Podporu občanom a samosprávam obcí severovýchodného Slovenska, ktorí nesúhlasia s prieskumnými prácami na ťažbu ropy a horľavého zemného plynu, v druhej polovici júna vyjadrili aj poslanci Prešovského samosprávneho kraja.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies