Špeciálnej tarify pre chudobných sa obávajú aj teplári

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze úspory šetrenie
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Teplári vypočítali, že zavedenie špeciálnych taríf pre sociálne slabé domácnosti zásobované teplom z CZT, by stálo ročne približne 75 miliónov eur. Pýtajú sa, kto to zaplatí.

Vláda na svojom ostatnom stredajšom rokovaní vzala na vedomie koncepciu boja proti energetickej chudobe. Tá zatiaľ konkrétne nešpecifikuje, ako bude štát túto problematiku riešiť. Koncepcia hovorí len o možnostiach, ako pomôcť sociálne slabším pri ich nelichotivej situácii s platbami za energie. Reálne existujú dve možnosti. Buď im štát pomôže cez sociálnu dávku, alebo regulačný úrad donúti dodávateľov energií zaviesť špeciálne tarify. Práve tie sú tŕňom v oku dodávateľských spoločností. Proti zavedeniu extra taríf pre sociálne slabších odberateľov protestujú okrem dodávateľov plynu či elektriny už aj výrobcovia tepla.

Kto to zaplatí?

Špeciálne tarify pre chudobnejších odberateľov by mal určovať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO). Tie by nemali mať vplyv na koncovú cenu pre ostatných spotrebiteľov. Teplári vypočítali, že zavedenie špeciálnych taríf pre domácnosti zásobované teplom z centrálneho zásobovania teplom (CZT), by stálo ročne približne 75 miliónov eur. „Keďže mechanizmus zavedenia špeciálnych taríf by podľa koncepcie nemal mať vplyv na štátny rozpočet, zostáva nezodpovedaná otázka, kto tieto doplatky energeticky chudobným domácnostiam zaplatí,“ pýta sa šéf Slovenského zväzu výrobcov tepla Miroslav Obšivaný, podľa ktorého implementácia konceptu energetickej chudoby by mala zohľadňovať ekonomickú realitu Slovenska a nevytvárať ďalší kanál šírenia chudoby, prenášaním nákladov týchto konceptov na ostatné obyvateľstvo.

Postavia im nové byty?

Výrobcovia tepla navrhujú bojovať s energetickou chudobou na Slovensku napríklad aj výstavbou primeraného bývania pre určité sociálne skupiny. Veľa slovenských dôchodcov totiž žije opustených v dvojgeneračných domoch. „Náklady v takýchto domoch tvoria naozaj veľkú časť ich výdavkov. Návrh riešiť z úrovne štátu výstavbu menších bytov, pre tieto skupiny obyvateľov, môže pomôcť problém zvládnuť,“ myslí si Obšivaný.

Odpoja či neodpoja?

Koncepcia by mala podľa teplárov riešiť ešte jeden problém. Ide o problematiku odpojenia energetických chudobných domácností od dodávok tepla v prípade, ak je v omeškaní s platbou za dodávku tepla správcovská spoločnosť či spoločenstvo vlastníkov bytov. „Našimi zmluvnými partnermi, a teda odberateľmi tepla, sú správcovské spoločnosti a nie jednotlivé domácnosti. Aj keď budú mať správcovia iba jednu energeticky chudobnú a neplatiacu domácnosť medzi spravovanými bytmi, môžu nám prestať platiť za všetky domácnosti. A my ich pravdepodobne nebudeme môcť odpojiť,“ upozorňuje na aplikačné riziká Obšívaný.

Idú sa radiť

Zatiaľ teda nie je jasné, čomu dá štát prednosť. Či zavedeniu sociálnych dávok pre energeticky chudobných, alebo špeciálnej tarife. Vláda sa dohodla na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá to má vyriešiť. V skupine bude okrem ministra práce a sociálnych vecí aj minister financií a minister hospodárstva. Zatiaľ nie je jasné dokedy, by mala pracovná skupina dospieť k definitívnemu výsledku. Regulačný úrad však zastáva názor, že ochrana spotrebiteľov pred energetickou chudobou by mala byť postavená na previazaní sociálnej a energetickej politiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SZVT Slovenský zväz výrobcov teplaVláda SR