Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto Stuart Miles/freedigitalphotos
2. apríla 2014 15:23 OstatnéŠpeciál od vEnergetike.skSITA

ŠPECIÁL: Z Ukrajiny môžu prísť zlé správy

V súčasnosti nie je možné vylúčiť vznik krízovej situácie v dodávkach plynu či ropy z Ukrajiny. Slovenskí plynári avizujú, že na krízový scenár sú pripravení. Obmedzené možnosti hlási náš ropný sektor.

Politickú situáciu, ktorá v súčasnosti panuje medzi Ukrajinou a Ruskom, zrejme nikomu netreba podrobne predstavovať. Vzhľadom na to, že Ukrajina je náš priamy sused, vzniknutá situácia sa nás tým pádom viac dotýka. A to nielen z politického či ľudsko-právneho hľadiska, ale aj z energetického. Ruský plyn respektíve ropa k nám totiž prúdia rúrami, ktorých nemalá časť leží na ukrajinskom území. V súčasnosti tvrdia všetci kompetentní, že nezaznamenali problémy s dodávkami oboch komodít, situácia sa môže každým dňom zmeniť. Aj keď nášmu východnému susedovi dočasne vládnu politici tváriaci sa proeurópsky, ktorí by si nedovolili poškodiť nejaký členský štát EÚ, stále môžeme ľahko zostať bez dodávok ropy a plynu. Kroky zúfalých Ukrajincov je totiž len ťažko predpovedať. Sme na to pripravení? Zvládne náš štát a zodpovedné firmy prípadnú plynovú či ropnú krízu tak, aby si to bežný spotrebiteľ, ktorý nesleduje spravodajstvo, ani len nevšimol?

Ticho pred búrkou?

Aktuálna situácia s dodávkami energií z Ukrajiny je zatiaľ pokojná. Ani slovenský prepravca plynu, spoločnosť Eustream, ako ani slovenský prevádzkovateľ ropovodu Družba, firma Transpetrol, nehlásia problémy s dodávkami ropy respektíve plynu. „Dodávky plynu z Ukrajiny sa realizujú v štandardnom režime v dohodnutých objemoch. Nezaznamenali sme v preprave žiadne mimoriadne výkyvy,“ uviedol pre náš portál hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan. „Do dnešného dňa sme nezaznamenali žiadne odchýlky v dodávkach ropy prostredníctvom ropovodu Družba v porovnaní s kontrahovaným harmonogramom dodávok,“ dodala spoločnosť Transpetrol.

Kríza sa nedá vylúčiť

Prečítajte si, čo si o dodávkach plynu a ropy z Ruska cez Ukrajinu myslí analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan:

MINIROZHOVOR: Energetická kríza sa nedá vylúčiť

Podniky však zostávajú opatrné pri otázke, či existuje reálna hrozba vzniku plynovej prípadne ropnej krízy. „Krízový scenár vývoja vzťahov medzi Ruskom a Ukrajinou v súčasnosti nie je možné vylúčiť,“ podotkol V. Chuguryan. Transpetrol podľa vlastných slov nedisponuje žiadnymi konkrétnymi informáciami o hrozbách možnosti zastavenia či zníženia dodávok ropy. Obe spoločnosti však nechcú nechať nič na náhode a situáciu pozorne sledujú a vyhodnocujú. Ani analytik z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan nevylúčil vypuknutie energetickej krízy vzhľadom na politickú situáciu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Nová cena pre Ukrajinu

Ukrajina má od 1. apríla novú cenu za dodávky plynu. Samozrejme vyššiu. Ruská spoločnosť Gazprom im dodá v druhom kvartáli tohto roku plyn za 385,5 amerických dolárov za tisíc metrov kubických. V prvom kvartáli to pritom bolo len 268,5 dolárov. „Zľava z decembra už nemôže byť v budúcnosti uplatnená. Bolo to vopred deklarované a vyplýva to zo skutočnosti, že ukrajinská strana nesplnila svoj záväzok uhradiť dlh za dodávky plynu v roku 2013 a zároveň neuhradila celú sumu za existujúce zásoby plynu, ktorá sa prirátala k celkovému dlhu,“ nechal sa počuť šéf Gazpromu Alexej Miller. Podľa neho spomínaný dlh predstavuje 1,7 miliardy dolárov.

Rusi sa dohodli s Ukrajinou na zľave na nákup plynu ešte v decembri minulého roka. Predtým Ukrajinci nakupovali plyn za približne 400 dolárov za tisíc metrov kubických. Je verejným tajomstvom, že Moskva ponúkla svojmu susedovi zľavy z ceny plynu spolu s programom finančnej pomoci v objeme 15 miliárd dolárov po tom, čo vláda v Kyjeve na poslednú chvíľu vycúvala z podpisu asociačnej dohody s EÚ. Ukrajinský parlament však začiatkom tohto roka zvrhol proruského prezidenta Viktora Janukovyča, čo viedlo k zhoršeniu vzťahov medzi oboma krajinami. Ukrajinci pritom v novej dohode z decembra súhlasili, že sa cena plynu bude revidovať každý štvrťrok.

Rusi sľubujú mier

Rusi nechcú pripustiť problémy s dodávkami ropy alebo plynu. Zhruba v polovici marca tohto roku povedal ruský minister energetiky Alexander Novak, že sa neočakáva žiadny konflikt s Ukrajinou v súvislosti s dodávkami energií do Európy. „Postupujeme s predpokladom, že by nemali byť nijaké tranzitné vojny,“ uviedol pre agentúru Interfax Novak.

Plynová kríza na Slovensku v roku 2009:

– na prelome starého a nového roka sa znižovali dodávky plynu

– 6. januára vyhlásili stav núdze v plynárenstve

– v noci zo 6. na 7. januára sa úplne zastavili dodávky plynu

– pre veľkoodberateľov začali platiť regulačné opatrenia

– 13. januára vtedajší šéf SPP Bernd Wagner avizuje, že máme plyn ešte na 12 dní

– vtedajší premiér Robert Fico 15. januára vyhlásil, že dodávky plynu sa tak skoro neobnovia

– 18. januára začína prúdiť na Slovensko plyn z Česka vďaka reverznému chodu

– 20. januára boli dodávky plynu z Ruska obnovené

– 23. januára zrušili stav núdze

– bežného spotrebiteľa sa zastavenie dodávok plynu príliš nedotklo, utrpel najmä slovenský priemysel

Zdroj: vEnergetike.sk

Výpadky plynu vieme nahradiť

V prípade obmedzenia dodávok plynu alebo jeho úplného zastavenia môžu byť slovenskí spotrebitelia vcelku pokojní. Slovenský plynárenský priemysel, ako najväčší dodávateľ plynu, sa bude spoliehať najmä na dostatočné zásoby tejto komodity v zásobníkoch. Najvyšší predstavitelia tejto krajiny už viackrát avizovali, že máme v zásobníkoch plyn zhruba na štyri mesiace. Podľa niektorých energetických expertov by sme v prípade teplej zimy vedeli existovať vďaka plynu zo zásobníkov aj do konca roka. Ak by nám predsa nepostačoval plyn zo zásobníkov, Eustream je pripravený doviesť plyn v reverznom režime zo západu, či už z Česka alebo Rakúska. „Dokážeme spätne pretlačiť plyn cez celé územie Slovenska až na východ krajiny,“ dopĺňa Chuguryan.

Slovensko sa v súčasnosti stále snaží diverzifikovať svoje plynovodné trasy. Už v júli by mal byť uvedený do testovacej prevádzky nový plynovod s Maďarskom. Od začiatku budúceho roka by sa mala začať jeho komerčná prevádzka. Intenzívne sa pracuje aj na plynovodnom prepojení s Poľskom. „Alternatívne spôsoby dopravy v rámci plánovaného severojužného prepojenia zvýšia energetickú bezpečnosť celej Európy a znížia riziká v prípade kríz v okolitých krajinách,“ dodal Chuguryan.

Menej možností pri rope

Ak na Slovensko prestane tiecť ropa môžeme sa spoliehať len na dve alternatívy. Na núdzové zásoby ropy, ktorých máme podľa pravidiel únie na 90 dní a na ropovod Adria, ktorý spája našu krajinu s Maďarskom. Cez Adriu vraj vieme v súčasnosti na Slovensko doviesť 3,5 milióna ton ropy ročne, čo by mohlo podľa niektorých odborníkov pre slovenských zákazníkov stačiť. „V prípade zastavenia dodávok ropy z Ruskej federácie, respektíve z Ukrajiny, má Slovensko obmedzené možnosti,“ myslí si Transpetrol.

V súčasnosti už spoločnosti Transpetrol, Slovnaft a MOL intenzívne pracujú na projekte rekonštrukcie ropovodu Adria. Po modernizácii ropovodu zo slovenskej obce Tupá do maďarského Százhalombattu by sa mala zvýšiť prepravná kapacita na 6 miliónov ton za rok. „Medzištátny ropovod poskytne plnohodnotné krátko-, ale i dlhodobé zabezpečenie ropy pre Slovensko z chorvátskeho morského pobrežia, pokiaľ by nastali výpadky v dodávkach ropy na hlavnej trase prostredníctvom ropovodu Družba,“ uviedla spoločnosť Transpetrol v investičnom zámere, podľa ktorého by mala byť modernizácia ropovodu ukončená do konca roka 2015.

Už desať rokov sa hovorí o novom ropovodnom prepojení medzi Bratislavou a rakúskym Schwechatom. Stále sa však o ňom iba hovorí. A to aj napriek tomu, že pri tomto projekte už bolo podpísaných nespočetne veľa memoránd a bolo vytvorených nespočítateľné množstvo pracovných skupín. Problémom tohto projektu je hlavne jeho trasa. Aktivistom, ako aj obyvateľom Bratislavy sa nepáči, že by mal ropovod ísť cez metropolu Slovenska. Stále sa tak hľadá kompromisná trasa ropovodu. Podľa optimistických odhadov by sa mala nájsť do konca tohto roka. Ak by sa na nej zainteresované strany aj konečne dohodli, podľa ďalších optimistických odhadov by slovensko-rakúsky ropovod mohol uzrieť svetlo sveta najskôr o päť rokov.

Aj pri tomto projekte figuruje náš prepravca ropy. „V spolupráci so spoločnosťou OMV a Európskou komisiou v Bruseli vyvíjame úsilie na to, aby sa zrealizoval projekt ropovodného prepojenia medzi rafinériou Schwechat a ropovodom Družba. Vytvorila by sa tak možnosť zabezpečenia dodávok ropy reverzným tokom z ropovodných sústav TAL a AWP,“ konštatuje Transpetrol.

Buď pripravený! Vždy pripravený!

V dnešnej situácii nám nič iné nezostáva, iba pozorne monitorovať správanie ruského medveďa či ukrajinského suseda. Mali by sme byť pripravení na všetky možné aj nemožné scenáre. A mali by sme stále reálne pracovať na diverzifikačných energetických projektoch. To by v tom bol čert, ak by sme sa nepoučili z plynovej krízy z roku 2009. Aj keď my Slováci sme rýchlo zabúdajúcim národom a niekedy nám nepomáha ani to, že sme skoro úplne energeticky závislým národom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame