ŠPECIÁL: Pokazí štát hospodársku súťaž pri plyne?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn ceny
Ilustračné foto Graur Codrin/freedigitalphotos.net

Štát, ako jediný vlastník Slovenského plynárenského priemyslu, môže pri udržiavaní umelo nastavených cien plynu pre domácnosti predávaných so stratou porušiť zákon o ochrane hospodárskej súťaže. Na to si potom môže posvietiť Európska komisia.

Vláda Roberta Fica v otázke cien zemného plynu pre domácnosti si drží nastavenú líniu. Ľavicový kabinet je presvedčený, že ceny plynu môžu byť nižšie a nižšie. A to aj napriek priznaniu ministra hospodárstva či samotného premiéra, že dnes už štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP) vytvára pri domácnostiach každý rok niekoľkomiliónovú stratu. Prevzatím dominantného dodávateľa plynu sa vláde Smeru-SD splnil veľký sen: udávať na trhu s dodávkami plynu pre domácnosti tón. Ten však môže byť pri nepriaznivom vývoji na svetových trhoch s plynom natoľko falošný, že štát ako majiteľ SPP môže veľmi rýchlo zneužiť jeho dominantné postavenie na trhu, čím poruší zákon o ochrane hospodárskej súťaže. A to by už mohlo zaujímať Brusel, ktorému sme sľúbili pred vstupom do EÚ budovať aj v energetike spoločný európsky trh, v ktorom je zakázané obmedzenie hospodárskej súťaže a zneužívanie dominantného postavenia na trhu.

Dotlačia ich ku krachu?

Celý problém je v tom, že štát ako vlastník SPP, môže veľmi rýchlo do straty v segmente domácností dotlačiť aj alternatívnych dodávateľov plynu. Tí totiž v boji o nových klientov nasľubovali väčšie či menšie podliezanie cien plynu, ktoré ponúka SPP. „Účelom každej firmy, ktorá podniká je dosahovanie zisku. Ak spoločnosť SPP nebude mať za cieľ dosiahnutie zisku, ale umelé udržovanie nízkych cien aj za cenu strát, vážne tým ohrozí hospodársku súťaž,“ hovorí špecialistka komunikácie RWE Gas Slovensko Katarína Šulíková. Martin Ondko zo spoločnosti Magna Energia zatiaľ o možnom krachu nehovorí. Verí, že štát bude dodržiavať Obchodný zákonník, v ktorom sa okrem iného uvádza, že podnikanie je činnosť za účelom dosiahnutia zisku. „Verím, že ten istý Obchodný zákonník platí aj pre SPP,“ dodal Ondko. Konateľ spoločnosti Slovakia Energy Jiří Písařík pripúšťa, že ak by ceny plynu pre domácnosti od SPP boli nižšie ako trhové, malo by to dopad na ich podnikanie. Nevedel však v súčasnosti konkretizovať ako hlboko by to ich ďalšie podnikanie na trhu ovplyvnilo. „Otázkou je, ako sa bude naďalej vyvíjať cena plynu na veľkoobchodných trhoch. Pokiaľ cena SPP bude vychádzať z trhových princípov, sme schopní pôsobiť aj naďalej na slovenskom trhu,“ dodáva Písařík.

Niektorí už utekajú

Pri súčasnom postoji štátu k regulácii cien energií sa nejeden alternatívny dodávateľ môže veľmi rýchlo rozhodnúť opustiť trh s dodávkami plynu pre domácnosti. Čím sa naštrbí už aj tak dosť málo rozvinutá liberalizácia trhu v tomto sektore odberateľov. Napríklad spoločnosť Elgas ako prvá deklaruje, že sa podnikania v sektore domácností radšej vzdá, ako by im mala plyn predávať so stratou. „Našim cieľom nie je generovať stratu a preto sa segmentu domácností vyhýbame. Toto nie je trhové prostredie,“ zdôraznil ich obchodný riaditeľ Roman Lipnička.

Zľavy chcú dodržať

Prevzatiu SPP štátom sme sa venovali v Špeciáli:

ŠPECIÁL: Tŕnistá cesta za umelo lacným plynom pokračuje

O tom ako štát definitívne prevzal SPP sa môžete viac dočítať v článku:

Štát definitívne ovládol SPP

Prečítajte si tiež, aké ceny plynu pre domácnosti si predstavuje premiér Robert Fico:

Ceny plynu pre domácnosti klesnú. Prikázal to Fico.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Vláda SR