ŠPECIÁL: Podniky by už mali myslieť na energetické audity

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ilustračné foto
Ilustračné foto samarttiw/FreeDigitalPhotos.net

Tento rok budú mať slovenské veľké podniky s vyššou spotrebou energie jednu povinnosť navyše. Priemyselné podniky so spotrebou energie nad 20 tisíc megawatthodín a pôdohospodárske podniky so spotrebou nad 10 tisíc megawatthodín musia do konca tohto roka totiž zabezpečiť vypracovanie svojich energetických auditov.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) upozorňuje veľké podniky, aby si neodkladali audity na poslednú chvíľu, tak ako to bolo v roku 2011, keď sa blížil termín pre podniky s menšou spotrebou energie. „Vieme o tom, že viaceré audity sa vtedy robili od stola, čo najlacnejšie a len na formálne splnenie povinnosti, ak by prišla na kontrolu Štátna energetická inšpekcia,“ uviedla riaditeľka odboru legislatívy, metodológie a vzdelávania SIEA Kvetoslava Šoltésová.

Vďaka energetickému auditu by sa mal vlastník podniku dozvedieť, ako odstrániť nedostatky pri jeho spotrebe energií. Audit by mal dať odpovede, aké nové energetické technológie sú pre podnik vhodné, či koľko investičných prostriedkov je potrebných preinvestovať, aby svoju spotrebu energií znížil. Audit, ktorý môžu vykonávať jedine auditóri registrovaní Ministerstvom hospodárstva SR, začína zberom potrebných údajov, pokračuje verifikáciou údajov a ich analýzou. Všetko by malo vyústiť do vypracovania návrhov na zlepšenie spotreby energií. „Výsledkom energetického auditu je písomná správa, ktorá by mala obsahovať pre objednávateľa zrozumiteľné a užitočné informácie s návrhmi odporúčaní, vrátane ich finančnej náročnosti a návratnosti,“ uvádza SIEA.

Do celkovej spotreby energie nemusia firmy započítavať palivá na pohon vozidiel. „Priemyslu sa to až tak veľmi nedotkne, pretože tam je podiel pohonných hmôt relatívne malý,“ dodala K. Šoltésová. Vydýchnuť si tak môžu najmä poľnohospodárske podniky.

SIEA upozorňuje, že energetické audity musia byť do konca roka vykonané už vo všetkých podnikoch, teda v tých, v ktorých celoročná spotreba energie prekročí 5 500 megawatthodín a v podnikoch v pôdohospodárstve so spotrebou vyššou ako 2 500 megawatthodín.

Aj slovenské mestá a obce musia už v tomto roku myslieť na svoju spotrebu energie. Samosprávy sú totiž povinné v tomto roku sledovať svoju spotrebu a do konca budúceho roka musia odsledované údaje poskytnúť prevádzkovateľovi monitorovacieho systému energetickej efektívnosti.

Najväčšie podniky na Slovensku hlásia pripravenosť

Spoločnosti oslovené portálom vEnergetike.sk sú pripravené na vykonanie energetických auditov. „My sme pripravení vykonať energetický audit v druhom polroku,“ uviedol vedúci sekcie energetiky Tibor Lengyel zo spoločnosti SES Tlmače. Firma Duslo Šaľa taktiež hlási pripravenosť vykonať do konca roka svoj energetický audit, pričom Miroslav Potaš z tohto chemického podniku nepripúšťa, aby s ním mohli meškať. Na vykonanie energetického auditu nezabudli ani automobilky pôsobiace na Slovensku. „V závode Kia Motors Slovakia sa na energetický audit momentálne pripravujeme. Aktuálne sme vo fáze výberu spoločnosti, ktorá ho dokáže zrealizovať,“ povedal hovorca juhokórejskej automobilky Jozef Bačé, s tým, že urobia všetko preto, aby dodržali určený termín. „Sme dobre pripravení. V spolupráci s externou firmou realizujeme potrebné úkony a termín do konca roka stihneme,“ dodal hovorca spoločnosti Volkswagen Slovakia Vladimír Machalík.

Firmy pri pripravovaní sa na energetické audity však narazili na problémy. Ako povedal M. Potaš, chýba im pôvodná projektová dokumentácia. „Najväčšie problémy sú získať relevantnú stavebnú dokumentáciu od budov, ktoré majú viac ako 60 rokov,“ potvrdil T. Lengyel. Automobilka Kia vidí podľa svojho hovorcu J. Bačého, ako najväčšiu prekážku, ktorá môže počas energetického auditu vzniknúť, „neznalosť audítorov z priemyselného prostredia“.

Energetických auditórov čaká väčšia kontrola

Energetických audítorov čaká väčšia kontrola zo strany energetickej agentúry. Doteraz mal každý audítor zasielať skrátené správy z auditov do konca roka SIEA. Po novom si môže SIEA vyžiadať celý audit priamo od vlastníka auditu a skontrolovať odbornú kvalitu. „Ak sa zistia nedostatky, postihnutý samozrejme nebude ten, kto audit zaplatil, ale konkrétny energetický audítor, ktorý sa má pod audit podpísať,“ zdôrazňuje K. Šoltésová. V prípade vážnych a opakujúcich sa pochybení, môže byť audítor vyčiarknutý zo zoznamu audítorov.

Firmy vidia v energetických auditoch zmysel

Spoločnosti sa energetickým auditom nebránia. Vidia v nich viac pozitív ako negatív. Výhodou je podľa T. Lengyela, že audítori sa pozerajú na objekty inou optikou ako ich vlastník, ktorý sa pre pracovný zhon nemusí tejto problematike detailne venovať. „Realizácia energetického auditu síce bude pre spoločnosť predstavovať dodatočné náklady, jeho výsledok nám však môže následne dopomôcť k úspore energií,“ myslí si J. Bačé. Volkswagen podľa svojho hovorcu V. Machalíka neustále pracuje na výrobe čo najpriateľskejšej k životnému prostrediu, a energetické audity im k tomu môžu len a len pomôcť.

S vypracovanými energetickými auditmi chcú podniky ďalej pracovať. Automobilka Kia chce niektoré z navrhnutých riešení aplikovať v praxi, a tým dosiahnuť ešte väčšiu úsporu pri spotrebe energií. „Energetické audity chceme využiť naplno. S tým súvisí aj naša iniciatíva Think Blue Factory. Zároveň externý partner a špecialista v energetických auditoch nám umožní ešte efektívnejšie šetrenie prírodných zdrojov,“ dopĺňa V. Machalík. Podľa T. Lengyela z firmy SES Tlmače, odporúčania z energetických auditov musia byť zmysluplné a nemali by vyžadovať veľké investície s dlhou dobou návratnosti. „Odporúčania typu, zatepliť výrobnú halu, ktorá má viac ako 60 rokov a tretinu obvodového plášťa tvorí sklo, tak to určite nie,“ zdôraznil. M. Potaš z firmy Duslo Šaľa tiež priznal zmysel vo vypracovávaní energetických auditov, upozornil však, že nemá zmysel vynucovať si ich na silu.

Nové povinností neminú ani majiteľov veľkých budov

Na nové povinnosti v oblasti zvyšovania energetickej efektívnosti sa budú musieť pomaly pripraviť už aj majitelia veľkých budov s úžitkovou plochou nad tisíc metrov štvorcových. Majiteľov takýchto budov čaká izolovanie rozvodov tepla a teplej vody, osadenie termoregulačných ventilov, či vyregulovanie systémov vykurovania. Majitelia veľkých budov by mali spomínané činnosti vykonať do konca roka 2015. Malá novela zákona o energetickej efektívnosti im však umožnila požiadať o odklad. „O odloženie splnenia povinností mohli doteraz požiadať iba správcovia alebo vlastníci veľkých budov. Po novom môžu výnimku dostať aj v iných veľkých budovách. Predĺženie je však podmienené tým, že preukážu okrem zákonom stanovených povinností ďalšie energeticky úsporné opatrenia v budove,“ konštatovala energetická agentúra. Odklad však môžu majitelia veľkých budov dostať len do konca roku 2017.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra