ŠPECIÁL: Na Slovensku sa chystá bič na neplatičov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Elektromer elektrina dodávky energií
Ilustračné foto en.wikipedia.org

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR sa zamýšľa nad zavedením kreditných meracích systémov. Elektromery či plynomery by tak fungovali len na základe predplateného kreditu.

Slovensko patrí ku krajinám, kde sa neplatenie za dodávky elektriny či plynu považuje pomaly za folklór. Niet sa čomu čudovať, keďže podľa ostatných údajov Štatistického úradu SR je rizikom chudoby ohrozených 660 tisíc Slovákov. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR prišiel s nápadom, ako chrániť dodávateľské spoločnosti pred neplatičmi. Navrhuje distribučným spoločnostiam zaviesť takzvané Kreditné meracie systémy. Elektromery či plynomery, ktoré fungujú na základe predplateného kreditu. Podobne ako je to u mobilov.

Nie je kredit, nie je elektrina

Kreditné meracie systémy fungujú tak, že odberateľ si podľa vlastného uváženia predplatí požadované množstvo elektrickej energie.“Odberateľ si vopred kúpi kredit, ktorý postupne čerpá spotrebovaním energie. Po vyčerpaní kreditu je odberné miesto automaticky odpojené, prípadne prevedené do núdzového režimu s obmedzeným príkonom do doby, než si odberateľ kúpi ďalší kredit. Na základe princípu fungovania kreditných meradiel sa kreditný merací systém javí ako vhodné technické riešenie pre koncepciu riešenia energetickej chudoby,“ uviedol v správe regulačný úrad.

Svetlo po sociálnych dávkach

Podľa regulátora sú kreditné meracie systémy výhodne po spotrebiteľov najmä v tom, že si sami rozhodujú, aké finančné prostriedky sú schopní vynaložiť na elektrinu a ďalšie položky. „Platby za elektrickú energiu odberatelia uskutočňujú sami, v prípade energeticky chudobných a neprispôsobivých odberateľov obvykle v čase poberania sociálnych dávok,“ dodáva regulátor.

Žiadne vymáhanie pohľadávok

Dodávateľom energií by mohla zavedením kreditných meracích systémov odpadnúť jedna nepríjemná povinnosť, a to vymáhanie pohľadávok za dodávku energie. Elektrina by totiž bola dodávaná dovtedy, kým sa nespotrebuje zakúpené množstvo. „Z pohľadu nákladov dodávateľa elektrickej energie na neplatičov okrem toho, že nevznikajú straty z dôvodu neuhrádzania platieb a z dôvodu čiernych odberov, pre prevádzkovateľa distribučnej sústavy výrazne poklesnú náklady na výjazd údržbárov na opravy technického zariadenia a následného riešenia škodových udalostí, výjazdy spojené s pripájaním a odpájaním odberného miesta,“ vyratúva ďalšiu výhodu pre distribučné spoločnosti regulačný úrad.

Nielen pre neplatičov

Kreditné meracie systémy nie sú určené len pre chronických neplatičov, čiže sociálne a nízkopríjmové skupiny. Regulačný úrad navrhuje zaviesť tieto meracie systémy aj pre špecifických odberateľov, ktorí z rôznych osobných, rodinných alebo pracovných dôvodov nemajú záujem o paušálne úhrady spotreby elektriny. „Tento systém by im umožnil kontrolu dennej spotreby,“ myslí si regulačný úrad. Úhradu kreditu za elektrinu navrhuje regulátor realizovať platbou v hotovosti u dodávateľa, prostredníctvom Slovenskej pošty prevodom na účet, alebo mobilnou aplikáciou. Podľa prepočtov regulačného úradu kreditné meracie systémy by sa oplatilo zaviesť až pri 200 tisíc odberných miestach.

Prvé pokusy na Luníku IX

Plnoautomatizovaný predplatný systém na dodávku elektriny je v súčasnosti zavedený jedine na známom košickom sídlisku Luník IX. „Tento projekt v súčasnosti vyriešil problém neplatenia za dodávku elektriny, ktorý spôsoboval časté odpájanie odberateľov elektriny z distribučnej sústavy, čo následne vyvolalo čierne odbery, poškodzovanie rozvodov elektriny a poruchy v dodávke elektriny aj u platiacich odberateľov,“ uviedol regulátor.

Chce to spoluprácu s orgánmi

Vo svete existujú tri hlavné modely poskytovania systému predplatných meračov:

1. Širší model

– prihlásenie cez klávesnicu alebo iné zariadenie, platba cez mobil alebo web

– merač sám sleduje zostatok na účte a pripája/odpája prívod energie

– pracuje bez centrálneho dozoru a minimálny vplyv na centrálne systémy

– vyššie náklady a zložitosť predplatných meračov

2. Užší model

– kontrola a riadenie cez tzv. centrálnu peňaženku, nie sú potrebné žiadne špeciálne predplatné merače, systém je nastavený na flexibilných tarifách a bonusových programoch

– výpočet zostatku na účte sa vykonáva cez centrálny systém, ktorý vysiela odpojenie/opätovné pripojenie

– najnižšie náklady

– podporované väčšinou systémov platenia preddavkov

– veľmi flexibilný systém záloh

3. Hybridný model

– spotreba a platobná história sledovaná cez mobil a web, systém SMS a e-mail upozornenia

– použitie na zálohové platby s podporou inteligentných meračov

– kredit je doplnený do merača z centrálneho systému

– vyúčtovanie sa vykonáva na merači, keď sa spotrebuje kredit, odpojenie sa vykonáva priamo v merači a hraničná udalosť je poslaná do centrálneho systému

– okamžité reakcie na predplatné udalosti a zobrazovanie zvyšku kreditu

– vyžaduje špeciálny centrálny systém pre predčasné splatenie

Spoločnosť Východoslovenská distribučná považuje technické riešenie na princípe kreditných meradiel ako jedno z viacerých riešení otázky energetickej chudoby. Hovorkyňa východoslovenských energetikov Andrea Danihelová však upozorňuje, že pri zavádzaní kreditných meracích systémov je potrebná spolupráca s orgánmi štátnej a verejnej správy, hlavne v sociálnej oblasti. „Dobrým príkladom je riešenie na sídlisku Luník IX. V tomto riešení hrá primárnu úlohu prevádzkovateľa a vlastníka systému mesto Košice, konkrétne miestne príslušný bytový podnik. My sme jedným z partnerov pri prevádzke systému ako celku,“ dodala Danihelová s tým, že ak aj ostatné samosprávy prejavia záujem spolupracovať na riešení otázky energetickej chudoby v konkrétnom regióne, Východoslovenská distribučná je pripravená ako jeden z partnerov spolupracovať pri implementácii systému kreditných meradiel.

Pripravení aj západoslovenskí energetici

Inštalácii kreditných meracích systémov sa nebráni ani spoločnosť Západoslovenská distribučná. Západoslováci vidia priestor na zakomponovanie predplatných elektromerov v rámci inštalovania inteligentných meracích systémov. „Takýto integrovaný postup umožní usporiť náklady v porovnaní so samostatným riešením výlučne pre kreditné systémy,“ uviedla hovorkyňa Západoslovenskej distribučnej Michaela Dobošová. Západoslovenskí energetici však upozorňujú, že zavedenie kreditných meracích systémov si vyžiada vytvorenie vhodného legislatívneho prostredia, ako aj obchodných produktov na strane dodávateľov elektriny.

Plynári zatiaľ nie

Zdá sa, že hudbou ďalekej budúcnosti je zatiaľ zavedenie kreditných meracích systémov pri plyne. „V rámci Slovenskej republiky sa v súčasnosti kreditné meracie systémy pre účely predaja zemného plynu nevyužívajú. Naša spoločnosť, ako prevádzkovateľ distribučnej siete, o zavedení takýchto meracích systémov neuvažuje,“ povedal manažér externej komunikácie spoločnosti SPP-distribúcia Milan Vanga. Podľa plynárov proti zavedeniu kreditných plynomerov sú hlavne tri dôvody. „Cena kreditných plynomerov, ich udržiavanie a servis sú totiž niekoľkonásobne vyššie oproti cene štandardných meradiel. Dodávatelia plynu na Slovensku v súčasnosti nemajú zavedený systém kreditných kariet s možnosťou nákupu „kreditu“ pre koncových odberateľov plynu. Je taktiež predpoklad, že tieto systémy by boli využívané iba u zákazníkov so zlou platobnou morálkou, pričom náklady na zriadenie služby, jej prevádzku a údržbu systému by ďaleko prevyšovali výnosy z dosiahnutých tržieb,“ konštatoval Vanga. Ani okolité štáty v súčasnosti nemajú pri plyne kreditné meracie systémy. Existujú len vo Veľkej Británii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemyselÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetvíVSE Východoslovenská energetikaZSE Západoslovenská energetika