ŠPECIÁL: Aj pri energiách platí - šetriť sa dá, šetriť sa dá, šetriť sa dá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
žiarovka elektrina
pixabay.com Ilustračné foto

Na energiách sa dá ušetriť všade. Stačí byť rozvážny a zbaviť sa zlozvykov.

Už od pradávna platí, že kto šetrí má za tri. Jednoznačne to platí aj pri energiách. Veď na tie naše domácnosti a firmy dávajú veľké peniaze. A to nielen preto, že energie niečo stoja, ale aj preto, že ešte sme sa akosi nenaučili s nimi zaobchádzať šetrne. Najväčšie energetické spoločnosti radia, ako sa pri spotrebe energií správne chovať, a čo robiť, aby sme čo najviac ušetrili.

Rady zo západného Slovenska

Ak chcú domácnosti na energiách ušetriť, mali by podľa spoločnosti Západoslovenská energetika (ZSE) v prvom rade urobiť tri základne opatrenia. Preveriť si, či majú správnu sadzbu odberu, preveriť si veľkosť ističa, ktorý je často predimenzovaný a zatepliť a vyregulovať sústavu vykurovania. Následne môžu domácnosti prejsť k jednoduchým krokom, vďaka ktorým môžu neraz ušetriť desiatky eur.

Kúrenie a klimatizácia

Každá slušná domácnosť svoje obydlie vetrá. Ako uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová, najefektívnejším a tepelne najúspornejším spôsobom vetrania je riadené vetranie formou rekuperácie. „Ak takéto technické vybavenie domu nemáme, tak potom je najefektívnejšie vetrať nárazovo, intenzívne počas krátkeho času, tak aby sa nestihli ochladiť steny, ale zároveň aby sa stihol vymeniť vzduch v miestnosti,“ dodala Dobošová. Zabudnuté otvorené okno v zime môže, v závislosti od vonkajšej teploty, zvýšiť účet o 50 centov až 2 eurá za deň. Dôležité je podľa ZSE správanie sa pri kúrení. Znížením izbovej teploty o 1 °C je možné ušetriť až 6 % výdavkov na vykurovanie, čo je približne 1 euro za deň.

Ak používate klimatizáciu, pozatvárajte všetky okná, aby do miestnosti neprenikal teplý vzduch, kvôli ktorému musí klimatizácia nepretržite chladiť, radí Dobošová. Vhodné je podľa nej takisto zatiahnuť všetky žalúzie, ktoré chránia miestnosť pred slnečným žiarením. „Rozdiel vonkajšej a vnútornej teploty by nemal presahovať 8 °C,“ podotkla.

Od televízora po kanvicu

Domácnosti by podľa západoslovenských energetikov nemali nechávať televízor, počítač a iné spotrebiče v takzvanom stand by režime. „Priemerná rodina zaplatí za spotrebu v tomto režime takmer 15 % z celkových nákladov na elektrinu,“ vyčíslila Dobošová.

Koľko stojí denne strata energie?

  • Zabudnuté otvorené okno v zime: 2 eurá
  • Poloprázdna umývačka: 50 centov
  • Poloprázdna práčka: 45 centov
  • Počítač v spiacom režime: 15 centov
  • Nesprávna teplota v chladničke : 8 centov
  • Spotrebiče v zásuvkách: 5 centov

Podľa nej by sa mali domácnosti spoliehať pri svietení už len na LED žiarovky, ktoré spotrebujú o 80 % menej elektriny. „Použitím jednej 20 wattov úspornej žiarovky namiesto 100 wattov bežnej žiarovky sa ušetrí až 60 eur. Ich počiatočná cena je síce vyššia, ale majú až pätnásťkrát dlhšiu životnosť,“ vysvetlila Dobošová.

Pri pečení v elektrickej rúre by sme sa mali vyhýbať častému otváraniu dvierok. „Otváraním dvierok počas pečenia sa stráca 20 % tepla, predhrievanie pred pečením spotrebuje až 17 % energie,“ spresnila Dobošová, ktorá odporúča rúru vypnúť 10 minút pred ukončením pečenia.

Podiel chladničky a mrazničky na celkovej spotrebe elektriny predstavuje až 26 %. Potraviny, ktoré sa vkladajú do chladničky a mrazničky by mali byť vychladené; neodporúča sa časté otváranie dverí, pretože z chladničky a mrazničky tak uniká zbytočne veľa chladu. Námraza na zadnom paneli chladničky zvyšuje spotrebu elektriny až o 75 %.

Podľa Dobošovej treba myslieť na pravidelné odstraňovanie vodného kameňa v rýchlovarnej kanvici. Nevyčistenie má totiž za následok zvýšenú spotrebu a dlhší čas varenia. Pri žehlení neodporúčajú západoslovenskí energetici žehliť veľmi vlhkú alebo presušenú bielizeň. „Ušetríte tak až 40 % energie,“ zdôraznila Dobošová.

Pridaná hodnota

Energetici zo ZSE radia domácnostiam, že by sa mali pozerať na celkový energetický rozpočet. Preto si myslia, že je výhodnejšie mať dodávku komodity s pridanou hodnotou, ktorá vo finále pomôže ušetriť viac, ako len pár eur ročne za lacnejšiu elektrinu. „Preto odporúčame elektrinu so zárukou a plyn so zárukou, ktoré zákazníci získajú v ZSE k dodávke komodity bezplatne. V rámci elektriny a plynu so zárukou zákazníci získajú odstránenie havárií elektriny a plynu v byte či dome do 150 eur, pričom počet havárií za rok je neobmedzený. Zároveň získajú opravu iskriacej zásuvky, opravu zlomeného ističa, kvapkajúceho radiátora či opravu plynového kotla do 150 eur,“ konštatovala Dobošová.

Opatrenia pre firmy

ZSE nezabúda ani na firemných zákazníkov. Tým ponúka a radí vykonať energetickú optimalizáciu, modernizáciu osvetlenia, energetický certifikát, energetický audit, či správu trafostaníc. „Osobitnou oblasťou, kde je možné usporiť, je správne nastavenie parametrov odberu elektrickej energie, kde poskytujeme naším klientom taktiež poradenstvo. Najmä s postupným zavádzaním inteligentných meracích systémov vieme klientom poskytnúť informáciu o optimálnej výške rezervovanej kapacity,“ uzavrela Dobošová.

Rady z východného Slovenska

Spoločnosť innogy Slovensko, ktorá sa prednedávnom ešte volala RWE Gas Slovensko, a ktorá patrí do skupiny Východoslovenská energetika Holding (VSE Holding), sa v otázkach úspor energií sústredí na svoj projekt innogy Energetické poradenstvo, ktoré je bezplatné. „Konkurenčnou výhodou nášho projektu je predovšetkým komplexnosť navrhovaných riešení. Nekoncentruje sa len na poradenstvo a výhodnejšie ceny zemného plynu a elektriny. Naše innogy Energetické poradenstvo je unikátne vo svojom rozsahu i v spôsobe realizácie navrhovaných riešení,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk špecialistka komunikácie VSE Katarína Šulíková, podľa ktorej zákazníci, ktorí už innogy Energetické poradenstvo vyskúšali, okrem výhodných cien za dodávku elektriny a zemného plynu si najčastejšie uplatňujú riešenia z oblasti osvetlenia a spotreby vody.

LEDky a hlavice

Podľa energetikov z východného Slovenska vďaka LED technológií je možné ušetriť až 90 % energie na svietení. „Majú vysokú životnosť a rozsvietia sa okamžite. Náš innogy expert vie zákazníkom poradiť aj pri výbere LED žiaroviek. K dispozícií má široký sortiment, aby mohol nahradiť takmer všetky typy starých žiaroviek v domácnosti,“ doplnila Šulíková. Čo sa týka úsporných sprchovacích hlavíc, tá upravuje prietok, a teda znižuje spotrebu vody. „Zákazník sa nemusí obmedzovať a v kúpeľni môže stráviť rovnaký čas. Navyše dosiahnutá úspora vody sa netýka len obmedzenia samotnej spotreby, resp. zníženia výdavkov za jej spotrebu, ale aj za energiu spotrebovanú na jej ohrev,“ podotkla Šulíková.

Domácnosti

Domácnostiam ponúka spoločnosť innogy Slovensko nové riešenia, ktoré im majú pomáhať ušetriť financie, zvýšiť bezpečnosť ich majetku, zdravia a osobné pohodlie. Východoslovenskí energetici prichádzajú s Plánom modernizácie domácnosti. Zákazníci podľa Šulíkovej môžu vďaka tomuto plánu ušetriť bez obmedzenia komfortu členov domácnosti, bez toho, aby menili svoje obľúbené rituály a bez vysokých vstupných nákladov. „Sústredíme sa na potreby súčasného zákazníka – šetrenie výdavkov v domácnosti, smart riešenia a bezpečnosť rodiny. Výsledné riešenia sú šité na mieru každej domácnosti,“ konštatovala Šulíková.

Firmy

Firmám ponúkajú východoslovenskí energetici okrem riešení v oblasti dodávky a elektriny aj možnosť úspory na osvetlení, vďaka LED žiarovkám a trubiciam. „Prínosom je pre nich aj to, že svietidlá si od nás nemusia zakúpiť, ale môžu ich využívať na prenájom. Tak dlho, ako je to pre nich výhodné,“ uzavrela Šulíková.

Rady zo stredného Slovenska

Aj spoločnosť Stredoslovenská energetika (SSE) je presvedčená, že základom šetrenia energií v domácnosti je predovšetkým voľba vhodnej sadzby, ktorá je závislá od účelu, na ktorý sa elektrina využíva a aj od predpokladanej ročnej spotreby.

Domácnosti ušetria aj na maličkostiach

Podľa hovorkyne SSE Michaely Krivej v domácnostiach sa dá šetriť nielen za cenu investícií, ale aj na naozajstných maličkostiach, no s veľkým efektom. „Už len taká trojmilimetrová námraza v chladničke či mrazničke vám môže zvýšiť náklady na elektrinu takmer o 75 % a naopak, správne umiestnená záclona dokáže zabrániť úniku tepla a energiu ušetriť,“ uviedla Krivá. Podľa nej domácnosti robia pri šetrení s energiou chybu napríklad v tom, že si menej všímajú možnosť šetrenia pri osvetlení úspornými LED žiarovkami. „Alebo služby spotrebiča v stand-by režime, ktorý sa nevyužíva, je výhodnejšie ho vypnúť nie len cez diaľkové ovládanie ale centrálne. Tiež je dobré nenechávať nabíjačky na rôzne mobilné telefóny a tablety v zásuvke, keď sa práve nepoužívajú. Nabíjačky aj mimo nabíjacieho režimu spotrebovávajú energiu,“ upozornila Krivá.

Pre domácnosti

SSE pre domácnosti ponúka viacero produktov určených na šetrenie energií. Firma je napríklad zapojená do projektu štátnych dotácii na technológie produkujúce energiu z obnoviteľných zdrojov, projekt Zelená domácnostiam. „Domácnosť môže výrazne ušetriť aj výmenou žiaroviek. Máme v portfóliu novinku, predaj overených LED žiaroviek s garantovanou kvalitou a patentovanou kryštálovou technológiou. Úspory v domácnosti sú vďaka nim okamžité a výrazné. Domácnosť môže ušetriť takmer 90 % elektrickej energie,“ doplnila Krivá s tým, že domácnosti sa na nich môžu obrátiť aj s problémami pri plynových zariadeniach.

Pre firmy a samosprávy

Firemným zákazníkom ponúkajú stredoslovenskí energetici balík služieb energetickej efektívnosti. V ňom je zahrnutá modernizácia kancelárskeho alebo priemyselného osvetlenia, energetické audity, riešenia klimatizácie, efektívnosti čerpadiel, či výrobných zdrojov. „Pre obce a mestá vieme zabezpečiť rekonštrukciu, modernizáciu a prevádzku verejného osvetlenia. Modernizáciu osvetlenia vieme aj zafinancovať, aby klient mohol využívať úsporu okamžite, pričom následne spláca investíciu z úspor,“ dodala Krivá. Podľa nej aktuálnou otázkou pre samosprávy sú ističe a ich optimalizácia.

Rady od najväčších plynárov

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) vidí pri úsporách energií tri hlavné oblasti, kde je najväčší potenciál. Je to vykurovanie, príprava teplej vody a spotreba elektrickej energie. „Majiteľ nehnuteľnosti si sám môže zabezpečiť zníženie spotreby energie a tým aj zníženia nákladov a to jednoduchými úkonmi ako je priebežné sledovanie a meranie spotreby či regulácia vnútornej izbovej teploty. Pravidelné zapisovanie stavov meracích zariadení (plynomer, elektromer, vodomer) umožňuje priebežné sledovanie vplyvu úsporných opatrení na zníženie spotreby energie a zároveň budete mať možnosť vypočítať si náklady na energiu,“ myslí si energetický poradca SPP Andrej Fáber.

Kondenzačný za klasický

Najväčšia plynárenská spoločnosť na Slovensku napríklad radí domácnostiam vymeniť po skončení životnosti klasický plynový kotol za kondenzačný. Podľa Fábera sa totiž dosiahne úspora energie na úrovni minimálne 12 %. V priebehu vykurovacej sezóny radí zabezpečiť správne nastavenie regulácie. „Správnou reguláciou vnútornej teploty môžete ušetriť až 20 % energie na vykurovanie. Pri komplexnom zateplení a výmene okien je možné ušetriť 50 až 60 % celkového množstva energie na vykurovanie bytu. Každoročne môžeme teda ušetriť polovicu z finančnej čiastky, ktorú dáme za vykurovanie,“ dodal Fáber.

Niekoľko praktických rád, ktorými môžeme dosiahnuť výrazné úspory energie v bytoch:

  • izolovanie výklenkov radiátorov – vložte do úzkej medzery medzi radiátor a stenu reflexnú hliníkovú fóliu, ktorá odráža teplo späť do miestnosti. Ak je radiátor uložený vo výklenku, hrúbka vonkajšej steny sa tu významne zmenšuje a teplo tadiaľ uniká veľmi rýchlo von.
  • Nezabúdajte však na to, že v blízkosti radiátora by sa nemali nachádzať žiadne predmety, ktoré bránia cirkulácii vzduchu, napríklad posteľ, skriňa či dlhá záclona alebo záves. Výraznú úsporu dosiahnete aj vhodným výberom dodávateľa energií.
  • vetranie – otváranie okien dvakrát denne na krátky čas je oveľa efektívnejšie ako dlhé vetranie s pootvoreným oknom. Čím je vonku chladnejšie, tým bude čas vetrania kratší, pretože výmena vzduchu prebehne rýchlejšie.
  • záclony – záclony, ktoré zakrývajú radiátor, bránia šíreniu tepla do miestnosti. Jej najvhodnejšia dĺžka je po parapetnú dosku. Samozrejme netreba skrývať radiátor ani za rôzne kusy nábytku, pretože nábytok bráni šíreniu tepla rovnako ako dlhé záclony.
  • používajte závesy a rolety – a hneď, ako sa zotmie, zatiahnite ich. Ak nezakrývajú radiátor, znížia sa straty teplom dosť významne.
  • neprekurujte miestnosti –  každý stupeň, o ktorý sa zníži teplota v miestnosti, znamená 6% úsporu nákladov na teplo. V kuchyni, obývačke, spálni, pracovni a v detskej izbe by malo byť 20°C. 24°C je potrebných len v kúpelni. Na chodbe vystačíte s 16°C.

Staré za nové

Pri elektrine radia plynári vymeniť staré spotrebiče za nové a tradičné žiarovky za LEDky. „Žiarivky a úsporné žiarovky v porovnaní s klasickými žiarovkami znižujú spotrebu elektrickej energie až o 80 % pri rovnakej hladine osvetlenia. Čiže ak napríklad klasická žiarovka minie 100 wattov, úsporná žiarivka iba dvadsať wattov a žiarovka s LED diódami približne 7 wattov, pričom všetky vydajú prakticky rovnaké množstvo svetla,“ podotkol s tým, že aj plynári odporúčajú nepoužívať pri spotrebičoch stand by režim. „Priemerný farebný televízor totiž pri stand by móde spotrebuje ročne asi 70 kWh, satelit až 260 kWh a počítač približne 160 kWh,“ doplnil Fáber.

Domácnostiam dajú úver

V SPP môžu domácnosti využiť energoúver na plynofikáciu, elektrifikáciu, zateplenie či kúpu spotrebičov. „Poskytujeme unikátne zariadenie, takzvané hybridné tepelné čerpadlo, ktoré v sebe kombinuje elektrické tepelné čerpadlo vzduch – voda a plynový kondenzačný kotol. Pri optimálnej prevádzke ušetrí až do 40 % nákladov na energie,“ dodal Fáber. SPP ponúka na kúpu tohto tepelného čerpadla zľavu vo výške viac ako 700 eur, predĺženú 5-ročnú záruku a bezplatnú ročnú prehliadku zariadenia. „Celkovo tak úspora za päť rokov môže prekročiť viac ako 5 000 eur,“ zdôraznil Fáber. Aj plynári podobne ako ZSE, SSE a VSE sú zapojení do projektu Zelená domácnostiam.

Veľký potenciál u firiem

Plynári sú presvedčení, že veľký potenciál úspor je na strane firemných zákazníkov. „Vieme im odporučiť vhodné opatrenia na zlepšenie energetickej efektívnosti. Pri biznis zákazníkoch ide hlavne o energetické služby, predovšetkým formou EPC projektov,“ uviedol Fáber. Základom EPC projektu je využitie potenciálu energetických úspor na realizáciu a financovanie ich modernizácie. Možné rezervy v spotrebe energie v prípade samospráv, malých a stredných firiem sú podľa plynárov najmä vysoké tepelné straty objektov, zastarané a nevhodné vykurovacie systémy pre daný typ objektu, chýbajúca automatická regulácia vykurovacích systémov, neoptimálne používanie paliva a energie v technologických procesoch, nevyužitie možnosti tzv. spätného získavania tepla z technologického procesu či nízka technická úroveň obsluhy a nedostatočná údržba.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemyselSSE Stredoslovenská energetikaVSE Východoslovenská energetikaZSE Západoslovenská energetika