ŠPECIÁL: Aj cez leto sa dajú ušetriť na energiách peniaze

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Energetika všeobecne
Ilustračné foto zdroj: pixabay.com

Pred odchodom na dovolenku treba vypnúť plyn, vodu a všetky spotrebiče.

Prvé tropické dni dávajú jasné znamenie blížiaceho sa leta a letných dovoleniek. Mnohí z nás opustia svoje domovy aj na niekoľko týždňov. Spolu s energetikmi sme sa pozreli nato, ako nechať svoju domácnosť pri odchode na letnú dovolenku, ako sa správať počas leta pri spotrebe energií. Nielen cez zimu, ale aj počas leta sa totiž dajú ušetriť na energiách nemalé peniaze.

Zavrieť vodu a plyn

Domácnosť, ktorá používa elektrinu a plyn na varenie, kúrenie, alebo na ohrev teplej vody, urobí dobre, ak prívod plynu pred odchodom na dovolenku uzavrie. Plynári zo Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) odporúčajú uzavrieť aj prívod teplej a studenej vody. Kvapkajúce kohútiky či nebodaj vytopenie vedia totiž značne znepríjemniť život nielen samotnej domácnosti, ale aj susedom. „Najvyššia spotreba energie v domácnosti počas letných mesiacov je určená na ohrev teplej vody. Preto odporúčame ohrievanie vody počas dovolenky úplne vypnúť buď priamo vypnutím samostatného ohrievača, alebo nastavením na kotle. V prípade vlastných termostatov odporúčame zvoliť dovolenkový režim počas potrebného počtu dní,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Energetickí upíri

Plynári odporúčajú odberateľom nenechávať elektroniku v pohotovostnom režime. “Preto, pokiaľ je to možné, odpojte ju zo siete,“ zdôraznil Šebesta. Spotrebiče v režime stand-by majú podľa neho síce minimálny, avšak v čase neprítomnosti zbytočný odber elektriny. „Všetky spotrebiče je potrebné od siete odpojiť nielen kvôli úspore nákladov na energie, ale aj kvôli bezpečnosti a častým letným búrkam. Typickým príkladom je televízor, hifi systém, set top box či dvd prehrávač,“ doplnil Šebesta s tým, že predlžovacie káble s vypínačmi sú najjednoduchším a veľmi efektívnym riešením ako vypnúť viacero spotrebičov naraz. Povypínať pred odchodom na dovolenku elektroniku zo siete odporúča spotrebiteľom aj Východoslovenská energetika. „Aj vďaka takejto maličkosti môže spotrebiteľ ušetriť v rámci rodinného rozpočtu nemalé peniaze,“ uviedla špecialistka komunikácie z VSE Katarína Šulíková.

Energetici zo Stredoslovenskej energetiky volajú elektroniku v pohotovostnom režime „energetickí upíri“. „Skôr ako odídete na dovolenku, odpojte zo siete všetky nepotrebné spotrebiče a elektroniku. Nie je to len televízia, ale aj napríklad lampy či sporák. Určite odpojte aj malú elektroniku akou sú kávovary, digitálne hodiny a nabíjačky mobilných telefónov,“ spresnila hovorkyňa SSE Michaela Krivá.

Ako s klimatizáciami?

Vedúci marketingu a produktového manažmentu v Západoslovenskej energetike Marek Tomeš odporúča domácnostiam vypnúť automaticky nastavenú klimatizáciu. „Kotle a klimatizačné jednotky, je možné pred dovolenkou nastaviť tak, aby sa vypli a následne zapli tesne pred návratom,“ doplnila Krivá. Klimatizácie sú pri súčasných klimatických podmienkach tiež veľkým spotrebičom energie. „Preto je vhodné zamerať sa v domácnostiach na vhodné tienenie najmä presklených plôch, čím sa nebude prehrievať interiér a náklady na chladenie budú oveľa nižšie,“ dodal Šebesta z SPP. „Ak má domácnosť rekuperáciu, odporúčame nastaviť ju do režimu dovolenka. Pozor nikdy nie vypnúť úplne!“ upozornil Tomeš.

Ušetriť sa dá aj pri bazénoch

Ohrev vody v bazénoch si vyžaduje nemalé náklady na energiu. Podľa plynárov z SPP je preto ideálnym riešením inštalácia slnečných kolektorov, prostredníctvom ktorých slnko ohrieva vodu v bazéne.

Tomeš zo ZSE odporúča púšťať domácnostiam s dvojtarifnou sadzbou za elektrinu bazénovú filtráciu a ohrev bazéna v čase nízkeho tarifu. „Jedna bazénová filtrácia počas 150 dní v sezóne a dobe filtrácie osem hodín denne spotrebuje 1 200 kilowatthodín elektriny, čo je pri sadzbe D3 163 eur vo vysokej tarife a 130 eur v nízkej tarife. „Len správnym časovaním filtrácie je možné usporiť 33 eur,“ vysvetlil Tomeš.

Pozor na zlodejov!

Okrem už spomínaného vypnutia spotrebičov a zastavenia prívodu vody, je podľa plynárov vhodné domácnosť zabezpečiť proti vykradnutiu. „Osvetlenie sa odporúča vypnúť, ale pre lepší pocit bezpečia sa odporúča nechať svietiť jednu úspornú žiarovku, ktorá odradí prípadných neželaných návštevníkov,“ upozornil Šebesta.

Pomoc od energetikov

SPP ponúka svojim zákazníkom možnosť ušetriť na energiách nielen počas leta, ale počas celého roka. Na trh priniesli plynári nový produkt “Elektrina verným bez viazanosti“. „Zákazník si bez viazanosti užíva zľavu na elektrinu, ktorá každý rok rastie a môže dosiahnuť pri odbere elektriny a plynu od SPP až 10 %. Okrem toho, súčasťou produktovej ponuky SPP je aj široké portfólio doplnkových služieb, prostredníctvom ktorých môžu zákazníci využívať energie efektívnejšie, a ktoré im prinášajú väčší komfort a bezpečnosť do ich domovov. Pre našich zákazníkov máme pripravené unikátne SMARTHOME technológie od SPP,“ konštatoval Šebesta. SMARTHOME technológie od SPP premieňajú bežný domov na inteligentnú domácnosť, ktorú je možné ovládať mobilným telefónom aj z pohodlia dovolenky. „Ku kamerovému systému, termoregulácii či osvetleniu sa zákazník dostane odkiaľkoľvek. Čiže aj v prípade, že ste po odchode na dovolenku zabudli niečo vypnúť, prostredníctvom mobilného zariadenia dokážete vypnúť zariadenia aj na diaľku,“ uviedol Šebesta.

Západoslovenskí energetici vedia domácnostiam ušetriť prostriedky na energiách vďaka solárnym kolektorom na ohrev teplej vody. „V lete usporia 90 % nákladov na teplú úžitkovú vodu, celoročne až 70 %,“ dodal Tomeš zo ZSE s tým, že v ponuke majú aj fotovoltiku, ktorá najmä počas leta zabezpečí takmer 100-percentné pokrytie elektrickej potreby domácností. Skupina ZSE zaviedla v tomto roku pre svojich zákazníkov aj takzvanú virtuálnu batériu. Vo virtuálnej batérii si zákazník virtuálne uloží prebytočnú vyrobenú elektrinu, ktorú v danom čase počas slnečného dňa už nedokáže využiť pre svoje vlastné potreby. „Túto vyrobenú elektrinu vrátime zákazníkovi v čase, keď ju bude potrebovať, napríklad podvečer či večer. Akonáhle je zákazníkova spotreba väčšia, než jeho aktuálna výroba, využije najprv energiu z virtuálnej batérie a až potom z distribučnej sústavy,“ konštatoval Tomeš s tým, že energetici zo západného Slovenska vedia domácnostiam zabezpečiť kompletný servis pri inštalovaní klimatizácie.

Inteligentné systémy ponúkajú domácnostiam aj stredoslovenskí energetici. „Vďaka systému HOME INTELLIGENCE/smart home sú jednotlivé stavy elektrických zariadení a ich ovládanie vďaka aplikácií dostupné kdekoľvek a kedykoľvek na smartfóne, tablete alebo vo webovom prehliadači,“ uviedla Krivá. Inteligentný systém od SSE zabezpečí aj bývanie proti vykradnutiu. Po odchode z domu sa byt zakóduje a v prípade, že tam niekto vstúpi sa spustí alarm, zároveň príde sms informácia o narušení bezpečnosti v domácnosti. Systém taktiež zabezpečí bývanie proti požiaru a vytopeniu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemyselSSE Stredoslovenská energetikaVSE Východoslovenská energetikaZSE Západoslovenská energetika