Spečatené. Ropu budeme naďalej nakupovať od Rusov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto
Minister hospodárstva SR Pavol Pavlis a minister energetiky Ruskej federácie Alexander Novak pri podpise dohody o dodávkach ropy. MH SR

Slovenský minister hospodárstva a ruský minister energetiky podpísali štrnásťročnú dohodu o dodávkach ropy a o tranzite ropy cez naše územie.

Ropu budeme aj naďalej odoberať najmä z Ruskej federácie. Minister hospodárstva Pavol Pavlis v piatok podpísal v Moskve medzivládnu dohodu medzi Slovenskom a Ruskom o dodávkach ropy a o tranzite ropy cez naše územie. „Táto zmluva vytvára základný rámec na spoluprácu medzi Slovenskom a Ruskou federáciou v oblasti dodavok a prepravy ropy. Som rád, že sme ju mali možnosť spoločne podpísať a vytvoriť podmienky pre naše podniky na uzatváranie konkrétnych zmlúv. Rovnako dôležitá je pre nás aj časť zahŕňajúca transport ropy v rovnakom objeme,“ povedal minister hospodárstva Pavol Pavlis. „Táto dohoda o dodávkach a tranzite ropy je rovnako dôležitá aj pre ruskú stranu. Slovensko je pre nás dôveryhodný partner a mame záujem tak ako v predchádzajúcom období, tak aj v nasledujúcom spolupracovať na dodávkach a tranzite ropy cez Slovensko,“ dodal ruský minister energetiky Alexander Novak.

Úplne závislí

Slovensko v súčasnosti kupuje 100 % ropy z Ruskej federácie. Podpísaná dohoda bude platiť od 1. januára budúceho roka do roku 2029. Z dohody vyplýva, že ročne by nám mali Rusi dodať do šesť miliónov ton ropy. Také isté množstvo ruskej ropy by sa malo prepraviť cez naše územie ďalej na Západ. Platnosť tejto dohody bude automaticky predlžovaná o ďalších päť rokov, pokým žiadna zo zmluvných strán neoznámi písomne druhej zmluvnej strane diplomatickou cestou svoj zámer ukončiť jej platnosť najneskôr šesť mesiacov pred ukončením počiatočného obdobia alebo akéhokoľvek nasledujúceho obdobia platnosti dohody.

Ropu zabezpečí Transperol

Prepravu ropy na Slovensku zabezpečuje štátom ovládaná spoločnosť Transpetrol prostredníctvom ropovodu Družba. Ten vedie z ruskej Samary do Bieloruska, kde sa rozdeľuje na dve vetvy. Severná vetva smeruje cez Bielorusko do Poľska a Nemecka a južná cez Ukrajinu na Slovensko a do Českej republiky a tiež cez Maďarsko do Chorvátska. Celková dĺžka ropovodu je 8 900 kilometrov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR