Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Španielsko
Ilustračné foto Salvatore Vuono/FreeDigitalPhotos.net
19. februára 2013 0:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Španielsko distribútorom elektriny dlhuje už 28 mld. eur

Suma, ktorú španielska vláda dlhuje distribútorom energií za to, že ich reguláciou cien núti predávať elektrinu so stratou, narástla v roku 2012 o 4,28 mld. eur. Vyplýva to z informácií, ktoré v pondelok zverejnila španielska Národná energetická komisia.

Španielsky systém regulácie cien energie viedol k vzniku tzv. tarifného deficitu. Ten vznikal niekoľko rokov, keďže vláda v snahe zabrániť zvýšeniu držala regulované ceny elektriny na úrovni, ktorá nepokrývala náklady. Do spotrebiteľských cien sa nepremietali ani štedré dotácie na investície do ekologickej energie.

Pre rok 2012 španielska vláda stanovila zákonný limit 1,5 mld. eur, v decembri ho však zrušila, keďže bolo jasné, že práve pre dotácie sa tento strop prekročí. Po zarátaní straty za uplynulý rok pritom dlh Madridu voči distribútorom energie dosahuje 28 mld. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame