Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba more
Ilustračné foto
5. mája 2016 13:34 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Španielskej ropnej firme klesol zisk menej ako sa očakávalo

Španielska ropná firma za január až marec evidovala pokles upraveného čistého zisku o 38 % na 572 mil. eur. Analytici odhadovali, že bude v pásme 14 až 445 mil. eur.

Španielska firma Repsol, ktorá je piatou najväčšou ropnou spoločnosťou v Európe, za prvý štvrťrok vykázala vyšší čistý zisk, ako sa očakávalo. Pomohli tomu nižšie náklady na prieskum a ťažbu a dobrý výkon jej rafinérií napriek nižším cenám ropy. Firma počas januára až marca evidovala 38-percentný medziročný pokles čistého zisku z opakujúcich sa činností upraveného o jednorazové prínosy a vplyv hodnoty zásob. Čistý zisk tak dosiahol 572 mil. eur. Analytici však odhadovali, že upravený čistý zisk Repsolu bude v pásme 14 mil. až 445 mil. eur.

Hlavným dôvodom vyššieho zisku, ako sa očakával, bola odolnosť divízie prieskumu a ťažby, ktorá vďaka nižším nákladom na investície dosiahla čistý zisk 17 mil. eur. V rovnakom období vlaňajška bola táto divízia v strate 190 mil. eur. Zisk rafinérskej divízie Repsolu počas januára až marca posilnil o 4,1 % na 556 mil. eur. Pomohol tomu predovšetkým vyšší dopyt po benzíne a nižšie dane v Španielsku.

Repsol zároveň informoval, že jeho rafinérska marža v prvom kvartáli tohto roka klesla na 6,3 USD na barel z úrovne 7,3 USD na barel, na ktorej bola v záverečnom štvrťroku vlaňajška. Produkcia firmy bola počas prvých troch mesiacov tohto roka v objeme 714 tis. barelov denne, čiže stúpla v porovnaní s obdobím októbra až decembra, kedy bola na úrovni 697 tis. barelov denne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies