Španielskej ropnej firme klesol zisk menej ako sa očakávalo

5. mája 2016 13:34
SITA

Španielska ropná firma za január až marec evidovala pokles upraveného čistého zisku o 38 % na 572 mil. eur. Analytici odhadovali, že bude v pásme 14 až 445 mil. eur.

Ropa ťažba more
Ilustračné foto statoil.com

Španielska firma Repsol, ktorá je piatou najväčšou ropnou spoločnosťou v Európe, za prvý štvrťrok vykázala vyšší čistý zisk, ako sa očakávalo. Pomohli tomu nižšie náklady na prieskum a ťažbu a dobrý výkon jej rafinérií napriek nižším cenám ropy. Firma počas januára až marca evidovala 38-percentný medziročný pokles čistého zisku z opakujúcich sa činností upraveného o jednorazové prínosy a vplyv hodnoty zásob. Čistý zisk tak dosiahol 572 mil. eur. Analytici však odhadovali, že upravený čistý zisk Repsolu bude v pásme 14 mil. až 445 mil. eur.

Hlavným dôvodom vyššieho zisku, ako sa očakával, bola odolnosť divízie prieskumu a ťažby, ktorá vďaka nižším nákladom na investície dosiahla čistý zisk 17 mil. eur. V rovnakom období vlaňajška bola táto divízia v strate 190 mil. eur. Zisk rafinérskej divízie Repsolu počas januára až marca posilnil o 4,1 % na 556 mil. eur. Pomohol tomu predovšetkým vyšší dopyt po benzíne a nižšie dane v Španielsku.

Repsol zároveň informoval, že jeho rafinérska marža v prvom kvartáli tohto roka klesla na 6,3 USD na barel z úrovne 7,3 USD na barel, na ktorej bola v záverečnom štvrťroku vlaňajška. Produkcia firmy bola počas prvých troch mesiacov tohto roka v objeme 714 tis. barelov denne, čiže stúpla v porovnaní s obdobím októbra až decembra, kedy bola na úrovni 697 tis. barelov denne.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?