Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
17. apríla 2016 15:01 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

So zmrazovaním produkcie ropy to nebude také ľahké

Podľa zdroja agentúry Reuters Saudská Arábia chce, aby sa stretnutia zúčastnili všetci členovia OPEC-u, hoci predtým trvala na vyčlenení Iránu, ktorý nechce svoju produkciu ropy zmraziť.

Stretnutie členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a producentov, ktorí nie sú členmi tohto zoskupenia, narazilo na problém. Stretnutie v katarskej Dauhe sa týka zmrazenia produkcie ropy. Problémy nastali, keďže sa objavili nové požiadavky zo strany Saudskej Arábie, faktického lídra OPEC-u. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje. „Je tam problém. Experti hľadajú spôsob, ako nájsť akceptovateľné riešenie. Verím, že s riešením prídu,“ povedal jeden zo zdrojov.

Podľa iného zdroja Saudská Arábia chce, aby sa stretnutia zúčastnili všetci členovia OPEC-u, hoci predtým trvala na vyčlenení Iránu. Ten totiž avizoval, že nemá v úmysle zmraziť produkciu ropy. Teherán zmrazenie produkcie odmietol, keďže sa v januári skončil sankčný režim voči tejto krajine a Irán chce naspäť získať svoj trhový podiel.

Zástupca saudskoarabského korunného princa Mohamed bin Salman pre agentúru Bloomberg uviedol, že Saudská Arábia obmedzí produkciu iba v prípade, že tak urobia všetky hlavné členské krajiny OPEC-u, teda aj Irán.

Pozícia Iránu sa ukazuje ako kľúčová téma rokovaní. „Povedali sme niektorým členom OPEC-u, aj niektorým ďalším producentom, napríklad Rusku, že by mali akceptovať realitu, ktorou je, že Irán sa vracia na trh s ropou,“ povedal iránsky minister ropného priemyslu Bijan Zanganeh. „Ak Irán zmrazí svoju produkciu… nemôže profitovať z odstránenia sankcií,“ doplnil.

Návrh dohody medzi producentmi, ktorý bol známy skôr v nedeľu, počíta s tým, že produkcia ropy v každom mesiaci neprekročí priemernú hodnotu dosiahnutú v januári tohto roka. Zmrazenie produkcie ropy podľa tohto návrhu potrvá do 1. októbra. V októbri sa producenti stretnú opäť, aby zhodnotili pokrok smerom k „progresívnemu zotaveniu trhu s ropou“.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies