Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovnaft rafinéria
Bratislavská rafinéria Slovnaft. slovnaft.sk
25. februára 2014 9:11 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

Slovnaftu vlani narástli tržby a klesol zisk

Napriek nárastu tržieb o 2 % Slovnaftu v minulom roku klesol zisk o 27 % na 38 mil. eur.

Skupina Slovnaft dosiahla v minulom roku čisté tržby 4,73 mld. eur, čo je o dve percentá viac ako v roku 2012. Čistý zisk skupiny naopak klesol o 27 % na 38 mil. eur. „Európsky rafinérsky priemysel čelil v roku 2013 nepriaznivým externým podmienkam najmä v podobe zhoršených cenových podmienok ropných produktov, pretrvávajúceho poklesu spotreby a narastajúcej konkurenčnej ponuky z mimoeurópskych rafinérií,“ uviedol na margo dosiahnutých výsledkov predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Slovnaft Oszkár Világi.

Slabý štvrtý kvartál

Ako dodal, najvýraznejšie sa tieto vplyvy prejavili v štvrtom kvartáli, kedy segment spracovania ropy v ropných spoločnostiach zaznamenal výrazne zhoršenú finančnú výkonnosť oproti predchádzajúcim obdobiam. „Tržby spoločnosti boli podporené medziročne zvýšenou výrobou a predajom na tradičných, ale aj na nových trhoch západnej Európy. Stranu nákladov sme podporili vyššou efektivitou a striktnou disciplínou pri ich čerpaní. Zmenili sme tiež niektoré vnútorné procesy a dohodli výhodnejšie podmienky pri nákupe energií, surovín, tovarov a služieb, čo nám oproti minulým rokom výrazne pomohlo skresať celkové náklady spoločnosti,“ skonštatoval Világi.

Spracovanej ropy pribudlo

V roku 2013 spracoval Slovnaft v bratislavskej rafinérii 5,79 mil. ton ropy, čo bolo o 7 percent viac ako v roku 2012. Výroba automobilových benzínov v uplynulom roku medziročne stúpla o percento na 1,42 mil. ton. Produkcia motorovej nafty medziročne vzrástla o 6 percent na 3,03 mil. ton a zvýšenie vykázala aj produkcia petrochemických výrobkov, a to o 7 percent na 333 tis. ton.

Skupina Slovnaft v minulom roku zvýšila predaj ropných výrobkov medziročne o 11 percent na 5,94 mil. ton, z čoho viac ako tri štvrtiny smerovali na export. Predaj na zahraničných trhoch sa zvýšil o 16 percent na 4,46 mil. ton, naopak predaj na domácom trhu sa mierne znížil na 1,47 mil. ton. Objem investícií za rok 2013 dosiahol 93 mil. eur. Slovnaft v tomto období začal napríklad s výstavbou novej jednotky na výrobu polyetylénu.

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Spoločnosť na konci septembra minulého roka prevádzkovala 212 čerpacích staníc. Skupina Slovnaft mala ku koncu septembra 2013 3 276 zamestnancov, pričom jej sieť čerpacích staníc obsluhovalo ďalších zhruba 1 700 zamestnancov obchodných partnerov. Skupina Slovnaft je členom medzinárodnej skupiny MOL.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies