Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovnaft benzín motorová nafta pohonné látky čerpacia stanica
Ilustračné foto. slovnaft.sk
9. mája 2014 10:45 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovnaftu sa začiatkom roka nedarilo. Rafinérka je v strate.

Skupina Slovnaft dosiahla v prvom kvartáli tohto roka tržby v objeme 978 miliónov eur a zaznamenala stratu na úrovni 9 miliónov eur.

Skupine Slovnaft sa v prvom štvrťroku tohto roka príliš nedarilo. Bratislavská rafinéria zaznamenala medziročný pokles tržieb o 11 % na 978 miliónov eur. Ku koncu marca uzavrela hospodárenie so stratou na úrovni 9 miliónov eur. Negatívne hospodárske výsledky podľa firmy ovplyvnili najmä zhoršené cenové podmienky na trhu ropných produktov. „Počas prvých troch mesiacov tohto roka sme zaznamenali citeľné zúženie rozdielu medzi cenami finálnych ropných výrobkov a cenami ropy na medzinárodných burzách, čo nás, podobne ako aj iné európske rafinérie, z finančnej stránky značne zasiahlo,“ uviedol predseda predstavenstva Slovnaftu Oszkár Világi.

Vyrobili menej benzínu

V úvode tohto roka spracoval podnik vo svojej bratislavskej rafinérii 1,42 milióna ton ropy, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 4 %. Klesla výroba automobilových benzínov, a to o 11 % na 290 tisíc ton. Vzrástla však produkcia motorovej nafty o 2 % na 704 tisíc ton. Podnik zaznamenal zníženie produkcie aj pri petrochemických výrobkoch, a to o 16 % na 75 tisíc ton. V prvom kvartáli skupina preinvestovala 25 miliónov eur.

Menej predali v zahraničí

Slovnaft za prvé tri mesiace tohto roka predal 1,3 milióna ton ropných výrobkov, čo je približne na rovnakej úrovni ako rok predtým. Tri štvrtiny vyrobených produktov smerovali na export. Predaj na zahraničných trhoch však klesol o 3 percentá na 975 miliónov ton, naopak predaj na domácom trhu sa zvýšil o 5 percent na 324 tisíc ton. „Tento týždeň ohlásená kúpa sietí čerpacích staníc Agip v troch krajinách otvára priestor na posilnenie trhovej pozície Slovnaftu v rámci Česka a Slovenska,“ dodal Világi.

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Zaoberá sa najmä spracovaním ropy a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných látok. Slovnaft prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc v SR. Ku koncu marca spoločnosť prevádzkovala 212 čerpacích staníc. Skupina Slovnaft je členom medzinárodnej skupiny MOL.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame