Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rafinéria Slovnaft
Rafinéria Slovnaft slovnaft.sk
6. novembra 2014 10:02 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovnaftu sa darí znižovať stratu

Kým bratislavská rafinérka zaznamenala v prvom polroku tohto roka stratu na úrovni 18 miliónov eur, ku koncu septembra to bol už len jeden milión eur.

Situácia na trhu s ropnými produktmi naďalej trápi najväčšiu slovenskú rafinériu, spoločnosť Slovnaft. Skupina za prvých deväť mesiacov tohto roka zaznamenala stratu na úrovni jedného milióna eur. Bratislavskej rafinérii sa však darí v tomto roku stratu znižovať, veď v prvom polroku bola ešte na úrovni 18 miliónov eur. Hospodársky výsledok negatívne ovplyvnili aj generálne revízie v podniku, pre ktoré klesol objem výroby a predaj ropných produktov. Čisté tržby skupiny Slovnaft ku koncu septembra tohto roka klesli o 16 percent na 3,03 miliardy eur. Firma počas sledovaného obdobia pritom preinvestovala 147 miliónov eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 234 %.

Komplikované obdobie

„Najbližšie obdobie očakávame komplikovanejšiu situáciu v oblasti tvorby výnosov, keďže nasledovné mesiace prinášajú tradične nižší dopyt po ropných výrobkoch, ako aj zhoršený pomer medzi cenami produktov a cenami ropy na medzinárodných komoditných burzách. Situáciu môže navyše skomplikovať prípadné zhoršenie bezpečnostnej situácie na Ukrajine, čoho vyústením môže byt prudší rast cien energetických surovín, ktoré sú popri rope najvýznamnejšími nákladovými položkami rafinérií,“ uviedol predseda predstavenstva Slovnaftu Oszkár Világi.

Menej spracovali, menej predali

Počas prvých deviatich mesiacov tohto roka spracoval Slovnaft vo svojej rafinérii 3,81 milióna ton ropy, čo bolo medziročne menej o 14 %. Za poklesom treba hľadať spomínané generálne revízie. Výroba automobilových benzínov sa v treťom kvartáli znížila medziročne o 22 % na 308 kiloton. Výroba motorovej nafty poklesla o 21 % na 632 kiloton. Pokles zaznamenala bratislavská rafinéria pri predaji ropných produktov, a to o 13 % na 3,97 milióna ton. Z tohto objemu pritom tri štvrtiny smerovali na export. „Samotný predaj na zahraničných trhoch však klesol, naopak predaj na domácom trhu sa zvýšil o dve percentá na 1,12 milióna ton,“ dodal hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Viac ako 200 čerpačiek

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je samotný Slovnaft, ktorý sa zaoberá najmä spracovaním ropy a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných látok. Ku koncu septembra spoločnosť prevádzkovala 214 čerpacích staníc na území Slovenska. Slovnaft v rámci skupiny MOL zabezpečoval tiež prevádzku takmer 150 čerpacích staníc na území Českej republiky pod názvami PAP OIL a Slovnaft. Slovnaft je členom medzinárodnej Skupiny MOL.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame