Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovnaft benzín motorová nafta pohonné látky čerpacia stanica
Čerpacia stanica pri Štrbe slovnaft.sk
5. augusta 2015 10:09 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetikeSITA

Slovnaftu sa darí. Za polrok vykázal zisk vyše 120 miliónov.

Skupine Slovnaft pomáhajú interné programy na zvyšovanie efektivity, ale aj priaznivé podmienky na trhu.

Skupine Slovnaft sa v prvej polovici tohto roka darilo. Po 18-miliónovej strate z prvého polroka 2014 totiž za prvých šesť mesiacov tohto roka zaznamenala čistý zisk na úrovni 123 miliónov eur. K tomuto výsledku jej dopomohol najmä výrazný nárast spracovateľských marží v segmente plastov a chemikálií a vyšší dopyt po ropných produktoch. Návrat k zisku však podporil aj priaznivý vývoj kurzu eura voči doláru a menám krajín, ktoré nie sú v eurozóne, pokles cien energií a iných surovinových vstupov.

Zvyšovanie efektivity

„Zvyšovanie efektivity cez interné programy New Downstream a v súčasnosti pokračujúci Next Downstream, ako aj celkové zníženie nákladov, priniesli spoločnosti pozitívne výsledky. V kombinácii s lepšími obchodnými podmienkami v oblasti základných plastov boli v prvom polroku hlavným motorom ziskovosti spoločnosti,“ komentoval dosiahnuté výsledky predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Slovnaft Oszkár Világi. Ako dodal, tento vývoj potvrdil opodstatnenosť predchádzajúceho rozhodnutia spoločnosti investovať 300 miliónov eur do rozvoja petrochémie, ktorej kľúčové výrobné jednotky plánujú spustiť ešte v tomto roku.

Tržby ako vlani

Čisté tržby skupiny Slovnaft v prvom polroku tohto roka dosiahli 1,83 miliardy eur, čo bola zhruba úroveň vlaňajška. Celkové investície Slovnaftu v prvom polroku dosiahli 53 miliónov eur. Väčšina kapitálových výdavkov smerovala na výstavbu novej linky na výrobu polyetylénu LDPE 4, ktorá by mala byť spustená v tomto roku.

Spracovali o štvrtinu viac

V prvom polroku spracoval Slovnaft v bratislavskej rafinérii 2,94 milióna ton ropy, čo znamenalo medziročný nárast až o 24 %. Výroba automobilových benzínov za prvých šesť mesiacov roka medziročne stúpla o tretinu na 718 tisíc ton a produkcia motorovej nafty sa zvýšila o 25 % na 1,56 milióna ton. Výrazný medziročný nárast o 37 % na 203 tisíc ton zaznamenala produkcia polymérov. Petrochemické výrobky vykázali v druhom štvrťroku nárast ziskovosti na medzinárodných trhoch.

Predaj rástol

Predaj ropných produktov skupiny Slovnaft vyrobených zo spracovanej ropy ako aj ďalších surovín v prvom polroku sa medziročne zvýšil o 15 % na 2,85 milióna ton. Z tohto objemu tri štvrtiny smerovali na export. Predaj na zahraničných trhoch v období od januára do júna vzrástol o pätinu na 2,1 milióna ton. Slovnaft prevádzkoval na Slovensku ku koncu júna 212 čerpacích staníc.

Maloobchod podporí nová akvizícia

Maloobchodný predaj skupiny Slovnaft by pritom v ďalších štvrťrokoch malo podporiť aj ohlásené prevzatie čerpacích staníc ENI v Českej republike a na Slovensku skupinou MOL. „Sme presvedčení, že orientácia na maloobchodné predajné miesta, ako i petrochémiu, sa stanú v budúcnosti popri tradične silnej divízii motorových a leteckých palív rovnako silnými piliermi našej stability,“ dodal Oszkár Világi.

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko – petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je Slovnaft, a.s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy v jednej z najkomplexnejších európskych rafinérií a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Slovnaft prevádzkuje sieť 212 čerpacích staníc v SR. Skupina Slovnaft je členom medzinárodnej Skupiny MOL.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies