Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Bratislavská rafinéria Slovnaft slovnaft.sk
13. augusta 2013 9:23 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovnaftu sa aj napriek kríze v prvom polroku darilo

Skupina Slovnaft dosiahla v prvom polroku tohto roka tržby v objeme 2,33 mld. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o deväť percent. Bratislavská rafinéria ku koncu júna evidovala čistý zisk vo výške 7 mil. eur. V prvom polroku predchádzajúce roka pritom Slovnaft zaznamenal stratu na úrovni 14 mil. eur. „Makroekonomické prostredie sa za ostatný polrok výraznejšie nezlepšilo, napriek tomu sa však nám podarilo dosiahnuť pozitívny hospodársky výsledok. Je to vďaka neustále pokračujúcemu procesu odkrývania vnútorných rezerv a znižovaniu nákladových položiek,“ okomentoval dosiahnuté výsledky predseda predstavenstva Slovnaftu Oszkár Világi.

Slovnaftu sa v prvom polroku podarilo zvýšiť predaj ropných výrobkov medziročne o 18 percent na 2,92 milióna ton, z čoho takmer 77 percent smerovalo na export. „Predaj na zahraničných trhoch sa zvýšil o 27 percent na 2,24 milióna ton, a to i napriek problémom s expedíciou produkcie v druhom štvrťroku pre zvýšenú hladinu Dunaja. Z tohto dôvodu bola obmedzená preprava finálnych produktov najmä pre klientov v Rakúsku a Nemecku,“ dodal hovorca Slovnaftu Anton Molnár. Rafinérka na domácom slovenskom trhu počas prvých šiestich mesiacov tohto roka predala 683 tisíc ton ropných výrobkov.

V prvom polroku spracoval Slovnaft v bratislavskej rafinérii 2,86 milióna ton ropy, čo bolo medziročne viac o 9 percent. „Výroba automobilových benzínov za prvých šesť mesiacov medziročne stúpla o 5 percent na 693 tisíc ton. Produkcia motorovej nafty dosiahla 1,51 milióna ton a medziročne vzrástla o 14 percent,“ spresnil Molnár. Slovnaft zaznamenal medziročný nárast aj pri produkcii petrochemických výrobkov, a to o 12 percent na 156 tisíc ton.

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Najsilnejšou spoločnosťou je Slovnaft, ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Ďalšími členmi skupiny sú Slovnaft Montáže a Opravy, a.s. Slovnaft Trans, a.s. VÚRUP, a.s. CM European Power Slovakia, s.r.o. a ďalšie spoločnosti. Slovnaft prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc v SR. V prvom polroku spoločnosť otvorila tri nové čerpacie stanicu na diaľnici D1, a celkovo tak prevádzkovala 212 čerpacích staníc. Väčšina produkcie spoločnosti smeruje na export, najmä na kľúčové okolité trhy a do západnej Európy. Primárne plasty skupina vyváža tiež do oblastí Blízkeho i Ďalekého východu. Skupina Slovnaft je členom medzinárodnej skupiny MOL.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame