Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovnaft stanica čerpacia benzínová pumpa
Ilustračné foto. Slovnaft
15. apríla 2015 17:34 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetikeSITA

Slovnaft vyplatí dividendu 2 eurá na akciu

Stredajšie valné zhromaždenie Slovnaftu rozhodlo o vyplatení dividend v celkovom objeme vyše 41 miliónov eur.

Akcionári Slovnaftu sa môžu tešiť na dividendu napriek tomu, že spoločnosť v minulom roku skončila v strate. Stredajšie riadne valné zhromaždenie spoločnosti totiž rozhodlo o vyplatení dividendy z nerozdeleného zisku z minulých rokov vo výške 2 eurá na akciu. Celkovo tak akcionárom spoločnosť na dividendách vyplatí 41,25 milióna eur, informuje spoločnosť.

Vyplatia do 60 dní

Nárok na výplatu dividend spoločnosti Slovnaft majú pritom fyzické alebo právnické osoby, ktoré sú akcionárom firmy k 22. aprílu 2015, alebo ktorým bol zriadený držiteľský účet podľa zákona o cenných papieroch. Dividenda je splatná najneskôr do 60 dní od rozhodujúceho dňa na určenie oprávnenej osoby, teda od 22. apríla 2015. „V prípade, že si akcionár neuplatní do dátumu splatnosti svoje právo na dividendy spôsobom uvedeným v týchto zásadách, budú nevyplatené dividendy uložené na účte spoločnosti Slovnaft po dobu 4 rokov,“ informuje spoločnosť.

Strata sa uhradí z nerozdeleného zisku

Akcionári na stredajšom valnom zhromaždení okrem toho prerokovali aj výročnú správu Slovnaftu a schválili individuálnu a konsolidovanú účtovnú závierku spoločnosti za rok 2014. Strata spoločnosti za rok 2014 bude uhradená z nerozdeleného zisku minulých rokov. Na základe rozhodnutia valného zhromaždenia boli okrem toho za členov predstavenstva opätovne zvolení Gabriel Szabó a Vladimír Kestler. Členovia predstavenstva spoločnosti sú do funkcie volení na päť rokov.

Tržby klesli

Skupina Slovnaft pritom v minulom roku zaznamenala medziročný pokles tržieb o 15 %. Čisté tržby skupiny pritom vlani predstavovali vyše štyroch miliárd eur. Bratislavská rafinéria vidí za poklesom tržieb prudký pád cien ropných produktov na burzách, ako aj vplyv odstávky časti výrobných kapacít pre ich generálne revízie a opravy počas roka. Slovnaft uzavrel vlaňajšok s prevádzkovou stratou 25 miliónov eur. Výrazný prepad cien ropy v druhej polovici roka si podľa spoločnosti vyžiadal nutnosť precenenia obchodných zásob. To sa u každého spracovateľa ropy i predajcu, vrátane skupiny Slovnaft, negatívne prejavilo vo finančných výsledkoch.

Komplikovaný rok

Predseda predstavenstva Slovnaftu Oszkár Világi hodnotil minulý rok ako veľmi komplikovaný, ale aj nádejný. Ropné odvetvie bolo podľa neho v závere roka veľmi silno zasiahnuté mimoriadne prudkým prepadom cien ropy aj ropných produktov na komoditných burzách. Extrémny pád cien ropy sa odrazil na precenení obchodných zásob každej rafinérie či predajcu, čo v prípade skupiny Slovnaft znamenalo negatívny efekt v sume 91 miliónov eur. Tieto externé faktory spolu s plánovanými opravami kľúčových jednotiek napokon podľa Világiho viedli k tomu, že Slovnaft rok s prevádzkovou stratou.

Rekordné investície

Skupina Slovnaft však aj napriek neľahkej hospodárskej situácii na trhu s ropou a ropných produktov vlani preinvestovala rekordných 242 miliónov eur. Za ostatných päť rokov celkový objem investícií skupiny Slovnaft presiahol 700 miliónov eur. Bratislavská rafinéria investovala do petrochemickej časti výroby, a to do výstavby nového závodu na výrobu polyetylénu, ako aj do rafinérskej časti, kde sa investície použili najmä na zvýšenie spoľahlivosti a efektívnosti výroby.

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je Slovnaft, a.s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Ku koncu decembra minulého roka spoločnosť prevádzkovala 214 čerpacích staníc na území Slovenska. Väčšinovým akcionárom Slovnaftu je medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť MOL s 98,4-percentým podielom, ostatní akcionári držia 1,6 percenta akcií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame