Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rafinéria Slovnaft
Rafinéria Slovnaft slovnaft.sk
24. februára 2015 10:10 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovnaft vlani s poklesom tržieb a s rekordnými investíciami

Bratislavská rafinéria zaznamenala v minulom roku pokles tržieb o 15 % na vyše štyri miliardy eur. Preinvestovala pritom 242 miliónov eur.

Skupina Slovnaft v minulom roku zaznamenala medziročný pokles tržieb o 15 %. Čisté tržby skupiny pritom vlani predstavovali vyše štyroch miliárd eur. Bratislavská rafinéria vidí za poklesom tržieb prudký pád cien ropných produktov na burzách, ako aj vplyv odstávky časti výrobných kapacít pre ich generálne revízie a opravy počas roka. Slovnaft uzavrel vlaňajšok s prevádzkovou stratou 25 miliónov eur. „Výrazný prepad cien ropy a produktov v druhej polovici roka si vyžiadal nutnosť precenenia obchodných zásob. To sa u každého spracovateľa ropy i predajcu, vrátane našej skupiny Slovnaft, negatívne prejavilo vo finančných výsledkoch,“ dodal hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Komplikovaný ale nádejný rok

Predseda predstavenstva Slovnaftu Oszkár Világi hodnotí minulý rok ako veľmi komplikovaný, ale aj nádejný. „Ropné odvetvie bolo v závere roka veľmi silno zasiahnuté mimoriadne prudkým prepadom cien ropy aj ropných produktov na komoditných burzách. Extrémny pád cien ropy sa odrazil na precenení obchodných zásob každej rafinérie či predajcu, čo v prípade našej skupiny znamenalo negatívny efekt v sume 91 miliónov eur. Tieto externé faktory spolu s plánovanými opravami kľúčových jednotiek napokon viedli k tomu, že sme rok ukončili s prevádzkovou stratou,“ dodal Világi.

Rekordné investície

Skupina Slovnaft však aj napriek neľahkej hospodárskej situácii na trhu s ropou a ropných produktov vlani preinvestovala rekordných 242 miliónov eur. „Neobmedzili sme investície, ktoré sú aj na slovenské pomery veľmi výrazné a nám poskytujú dobrú východiskovú pozíciu a potenciál stabilných hospodárskych výsledkov pre ďalšie roky,“ konštatoval Világi. Za ostatných päť rokov celkový objem investícií skupiny Slovnaft presiahol 700 miliónov eur. Bratislavská rafinéria investovala do petrochemickej časti výroby, a to do výstavby nového závodu na výrobu polyetylénu, ako aj do rafinérskej časti, kde sa investície použili najmä na zvýšenie spoľahlivosti a efektívnosti výroby.

Klesla produkcia produktov

V minulom roku spracoval Slovnaft v bratislavskej rafinérii 5,23 milióna ton ropy, čo bolo vzhľadom na generálne revízie o desatinu menej ako v predchádzajúcom roku. Výroba automobilových benzínov v minulom roku medziročne klesla o 11 percent na 1,27 milióna ton. Produkcia motorovej nafty sa znížila o 15 percent na 2,56 milióna ton. Medziročný pokles o 18 percent na 272 tisíc ton vykázala produkcia petrochemických výrobkov.

Klesol predaj v zahraničí

Predaj ropných produktov skupiny Slovnaft vyrobených zo spracovanej ropy ako aj ďalších surovín sa v minulom roku medziročne znížil o 8 percent na 5,45 milióna ton. Z tohto objemu takmer tri štvrtiny smerovali na export. „Samotný predaj na zahraničných trhoch však klesol, naopak predaj na domácom trhu sa zvýšil o 2 percentá na 1,51 milióna ton,“ konštatoval Molnár.

Patria pod MOL

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je Slovnaft, a.s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Ku koncu decembra minulého roka spoločnosť prevádzkovala 214 čerpacích staníc na území Slovenska. Skupina Slovnaft je členom medzinárodnej skupiny MOL.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame