Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovnaft rafinéria
Nová logistická prevádzka závodu na výrobu nízkohustotného polyetylénu Slovnaft
24. februára 2016 10:26 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

Slovnaft v závere vlaňajška vykázal čistý zisk 35 mil. eur

Generálny riaditeľ spoločnosti Slovnaft Oszkár Világi informoval, že skupina dokázala aj v poslednom kvartáli roka 2015 využiť pretrvávajúce priaznivé podmienky na medzinárodných trhoch s ropnými produktmi.

Skupina Slovnaft dosiahla v poslednom štvrťroku minulého roka čistý zisk 35 mil. eur, zatiaľ čo v závere roka 2014 hospodárila ešte so stratou 70 mil. eur. Generálny riaditeľ spoločnosti Slovnaft, a.s. Oszkár Világi informoval, že skupina dokázala aj v poslednom kvartáli roka 2015 využiť pretrvávajúce priaznivé podmienky na medzinárodných trhoch s ropnými produktmi.

Firma optimalizovala náklady aj tržby

K výsledkom opäť výrazne prispel segment základných plastov a chemikálií. „Táto produkcia predstavuje síce len 7-percentný podiel na celkovej produkcii Slovnaftu, avšak petrochémia vytvorila až tretinu celkového hospodárskeho výsledku. Na tento trend chceme nadviazať v úvode roka 2016 spustením komerčnej výroby na aktuálne najmodernejšej výrobnej jednotke na produkciu polyetylénu v Európe,“ uviedol Világi. K hospodárskym výsledkom podľa neho významne prispeli aj aktivity zamerané na optimalizáciu nákladov a tržieb, vďaka ktorým skupina v priebehu posledných štyroch rokov zvýšila svoju vnútornú efektívnosť o viac ako 150 mil. USD.

Investície budú pokračovať

„Vzhľadom na vývoj na globálnom ropnom a rafinérskom trhu prispejú získané zdroje z uplynulého roka k finančnej stabilite a ďalšej investičnej aktivite skupiny Slovnaft,“ dodal Világi. V nadchádzajúcom období sa podľa neho spoločnosť sústredí najmä na udržanie vysokej výrobnej spoľahlivosti, striktnej nákladovej disciplíny a na rozširovanie a ďalšie zefektívnenie možností predaja na domácom a exportných trhoch.

Objem spracovanej ropy stúpol

Čisté tržby skupiny Slovnaft vlani pre zníženie cien rafinérskych produktov na medzinárodných burzách medziročne klesli o 12 % na 3,53 mld. eur. Slovnaft v minulom roku investoval 115 mil. eur, z čoho väčšinu použil na práce spojené s výstavbou novej prevádzky na výrobu polyetylénu a projekty zamerané na zvýšenie efektívnosti a kvality výroby. Slovnaft vlani spracoval v bratislavskej rafinérii 5,93 mil. ton ropy, čo bolo medziročne o 13 % viac. Výroba automobilových benzínov stúpla o 15 % na 1,48 mil. ton a produkcia motorovej nafty sa zvýšila o 13 % na 3,11 mil. ton. Medziročný pokles, naopak, zaznamenala produkcia polymérov.

„Objem predaja ropných produktov vyrobených z nakúpenej ropy a ostatných surovín sa v minulom roku medziročne zvýšil o 11 percent na 6,05 mil. ton. Z toho necelé tri štvrtiny smerovali na export. Samotný predaj na zahraničných trhoch v roku 2015 vzrástol o 12 percent a na domácom trhu o sedem percent,“ informoval hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Predaj palív stúpol o štvrtinu

Po prevzatí a začlenení čerpacích staníc Agip na Slovensku prevádzkoval Slovnaft ku koncu vlaňajška celkovo 253 čerpacích staníc. To sa v poslednom kvartáli prejavilo v náraste predaja motorových palív v maloobchodnej sieti o 24 %. V rámci regiónu dohliada skupina Slovnaft na prevádzku zhruba šesťsto vlastných a partnerských čerpacích staníc na Slovensku, v Českej republike, Rakúsku a Poľsku.

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je Slovnaft, a.s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy v jednej z najkomplexnejších európskych rafinérií a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Slovnaft prevádzkuje sieť viac ako 250 čerpacích staníc v SR a je členom medzinárodnej skupiny MOL. Spoločnosť Slovnaft má základné imanie 684,758 mil. eur, v Obchodnom registri je zapísaná od 1. mája 1992.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame