Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovnaft v závere vlaňajška vykázal čistý zisk 35 mil. eur

Slovnaft rafinéria
Nová logistická prevádzka závodu na výrobu nízkohustotného polyetylénu Slovnaft

Generálny riaditeľ spoločnosti Slovnaft Oszkár Világi informoval, že skupina dokázala aj v poslednom kvartáli roka 2015 využiť pretrvávajúce priaznivé podmienky na medzinárodných trhoch s ropnými produktmi.

Skupina Slovnaft dosiahla v poslednom štvrťroku minulého roka čistý zisk 35 mil. eur, zatiaľ čo v závere roka 2014 hospodárila ešte so stratou 70 mil. eur. Generálny riaditeľ spoločnosti Slovnaft, a.s. Oszkár Világi informoval, že skupina dokázala aj v poslednom kvartáli roka 2015 využiť pretrvávajúce priaznivé podmienky na medzinárodných trhoch s ropnými produktmi.

Firma optimalizovala náklady aj tržby

K výsledkom opäť výrazne prispel segment základných plastov a chemikálií. „Táto produkcia predstavuje síce len 7-percentný podiel na celkovej produkcii Slovnaftu, avšak petrochémia vytvorila až tretinu celkového hospodárskeho výsledku. Na tento trend chceme nadviazať v úvode roka 2016 spustením komerčnej výroby na aktuálne najmodernejšej výrobnej jednotke na produkciu polyetylénu v Európe,“ uviedol Világi. K hospodárskym výsledkom podľa neho významne prispeli aj aktivity zamerané na optimalizáciu nákladov a tržieb, vďaka ktorým skupina v priebehu posledných štyroch rokov zvýšila svoju vnútornú efektívnosť o viac ako 150 mil. USD.

Investície budú pokračovať

„Vzhľadom na vývoj na globálnom ropnom a rafinérskom trhu prispejú získané zdroje z uplynulého roka k finančnej stabilite a ďalšej investičnej aktivite skupiny Slovnaft,“ dodal Világi. V nadchádzajúcom období sa podľa neho spoločnosť sústredí najmä na udržanie vysokej výrobnej spoľahlivosti, striktnej nákladovej disciplíny a na rozširovanie a ďalšie zefektívnenie možností predaja na domácom a exportných trhoch.

Objem spracovanej ropy stúpol

Čisté tržby skupiny Slovnaft vlani pre zníženie cien rafinérskych produktov na medzinárodných burzách medziročne klesli o 12 % na 3,53 mld. eur. Slovnaft v minulom roku investoval 115 mil. eur, z čoho väčšinu použil na práce spojené s výstavbou novej prevádzky na výrobu polyetylénu a projekty zamerané na zvýšenie efektívnosti a kvality výroby. Slovnaft vlani spracoval v bratislavskej rafinérii 5,93 mil. ton ropy, čo bolo medziročne o 13 % viac. Výroba automobilových benzínov stúpla o 15 % na 1,48 mil. ton a produkcia motorovej nafty sa zvýšila o 13 % na 3,11 mil. ton. Medziročný pokles, naopak, zaznamenala produkcia polymérov.

„Objem predaja ropných produktov vyrobených z nakúpenej ropy a ostatných surovín sa v minulom roku medziročne zvýšil o 11 percent na 6,05 mil. ton. Z toho necelé tri štvrtiny smerovali na export. Samotný predaj na zahraničných trhoch v roku 2015 vzrástol o 12 percent a na domácom trhu o sedem percent,“ informoval hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Predaj palív stúpol o štvrtinu

Po prevzatí a začlenení čerpacích staníc Agip na Slovensku prevádzkoval Slovnaft ku koncu vlaňajška celkovo 253 čerpacích staníc. To sa v poslednom kvartáli prejavilo v náraste predaja motorových palív v maloobchodnej sieti o 24 %. V rámci regiónu dohliada skupina Slovnaft na prevádzku zhruba šesťsto vlastných a partnerských čerpacích staníc na Slovensku, v Českej republike, Rakúsku a Poľsku.

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je Slovnaft, a.s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy v jednej z najkomplexnejších európskych rafinérií a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Slovnaft prevádzkuje sieť viac ako 250 čerpacích staníc v SR a je členom medzinárodnej skupiny MOL. Spoločnosť Slovnaft má základné imanie 684,758 mil. eur, v Obchodnom registri je zapísaná od 1. mája 1992.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor SITADátum 24. februára 2016 10:26
K téme

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...