Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovnaft
Pohľad na bratislavskú rafinériu Slovnaft SITA
14. mája 2013 9:30 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovnaft v prvom kvartáli s poklesom čistého zisku o 76 %

Skupina Slovnaft dosiahla v prvom štvrťroku tohto roka tržby v objeme 1,1 mld. eur, čo je približne na rovnakej úrovni ako v prvom kvartáli minulého roka. Bratislavská rafinéria zaznamenala ku koncu marca tohto roka čistý zisk na úrovni 10 mil. eur, čo medziročne predstavuje pokles o 76 %. Ako informovala spoločnosť, hospodársky výsledok negatívne ovplyvnilo pokračovanie poklesu dopytu po rafinérskych a petrochemických výrobkoch na trhoch EÚ, ako aj vývoj menových kurzov.

„Úvod tohto roka potvrdil naše konzervatívne očakávania. Dopyt po ropných výrobkoch bol poznačený nízkou ekonomickou aktivitou nielen v regióne, ale aj na širšom európskom trhu. Okrem toho negatívny vplyv na spotrebu ropných produktov mala tiež pridlhá zima obmedzujúca tak dopyt domácností, ako aj dopyt z priemyslu, stavebníctva, medzinárodného transportu a poľnohospodárstva,“ okomentoval dosiahnuté výsledky predseda predstavenstva spoločnosti Slovnaft Oszkár Világi.

Rafinérka v sledovanom období zaznamenala medziročný nárast predaja ropných výrobkov o 3 %. Podnik to pripisuje zvýšenej exportnej aktivite. „Naďalej sme sa zameriavali na exportné trhy, kde sme umiestnili zhruba jeden milión ton produktov, čo je 76 % z celkového predaja výrobkov. Okrem tradičných trhov ako Rakúsko, Česko, Poľsko a Nemecko, smerovala časť produkcie aj na nové trhy v západnej Európe. V prípade základných plastov sa dodávky úspešne realizovali i na francúzskom a talianskom trhu,“ dodal Világi. Celkový objem predaja na domácom trhu v prvom kvartáli tohto roka medziročne poklesol o 9 %, a to pre nižší dopyt po rafinérskych, ako aj petrochemických výrobkoch.

V prvom kvartáli bratislavská rafinérska spoločnosť spracovala 1 367 kiloton ropy, čo je medziročne o 5 % menej. Pokles spôsobili plánované odstávky a údržby niektorých výrobných jednotiek. Spoločnosť zaznamenala pokles výroby automobilových benzínov medziročne o 2 % na 325 kiloton (kt). Výroba motorovej nafty klesla medziročne o 6 % na 691 kt. Celkový predaj motorových palív sa v prvom kvartáli medziročne znížil o 6 %. Predaj benzínu klesol o 11 %, predaj nafty klesol o 4 % a predaj LPG sa zvýšil o 4 %. Tento vývoj podľa podniku spôsobil najmä slabší dopyt vplyvom nižšej ekonomickej aktivity a poveternostných podmienok v marci.

Podľa Világiho bude Slovnaft naďalej realizovať opatrenia zamerané na zníženie nákladov a zároveň na zvýšenie výnosov z obchodnej aktivity. „V súlade so zachovaním prepojenia rafinérskej a petrochemickej výroby budeme pokračovať v našom hlavnom projekte, výstavbe novej polyetylénovej výrobnej linky v Bratislave. Ďalej rozširujeme a modernizujeme našu maloobchodnú sieť, v prvom štvrťroku sme otvorili v poradí 210. čerpaciu stanicu, v druhom štvrťroku pribudnú ďalšie dve nové čerpacie stanice. Očakávam, že zvyšovanie efektivity, ako aj nové investície, pomôžu skupine Slovnaft reagovať na výzvy externého prostredia,“ konštatoval Világi.

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Najsilnejšou spoločnosťou je Slovnaft, ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Ďalšími členmi skupiny sú Slovnaft Montáže a Opravy a.s., Slovnaft Trans a.s., VÚRUP, a.s., CM European Power Slovakia, s.r.o. a ďalšie spoločnosti. Slovnaft prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc v SR. Väčšina produkcie spoločnosti smeruje na export, najmä na kľúčové okolité trhy a do západnej Európy. Primárne plasty skupina vyváža tiež do oblastí Blízkeho i Ďalekého východu. Skupina Slovnaft je členom medzinárodnej skupiny MOL.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame