Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rafinéria Slovnaft
Rafinéria Slovnaft slovnaft.sk
30. augusta 2015 19:20 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovnaft stále medzi najväčšími firmami. Pridalo sa aj OKTE.

V rebríčku TOP 500 firiem strednej a východnej Európy má Slovensko celkovo 39 spoločností.

Medzi najväčšie spoločnosti v strednej a východnej Európe patrili v minulom roku aj slovenské firmy. Už tradične sú medzi TOP 500 firmami podľa rebríčka spoločnosti Coface bratislavská rafinéria Slovnaft, či automobilky Volkswagen Slovakia a KIA Motors Slovakia. Všetky tieto tri spoločnosti sa dostali do prvej dvadsiatky. „Naše tri najväčšie firmy potvrdili, že patria do top 20 hlavných hráčov v regióne. A to aj napriek tomu, že vzhľadom na prepad cien ropy, pokles predaja automobilov v rozvojových trhoch ako Rusko a Čína a pokračujúci prepad predaja nových automobilov v západnej Európe klesli tržby Volkswagenu, aj Slovnaftu,“ podotkol k výsledkom generálny riaditeľ Coface Slovensko Juraj Janči.

Skokan roka

V rebríčku najväčších firiem má Slovensko 39 zástupcov, o dvoch viac ako v predchádzajúcom roku. Patríme tak do päťky krajín s najväčším počtom firiem zastúpených v rebríčku. Pribudlo päť nováčikov, a to Faurécia, GGT, Metro Cash & Carry, OKTE a Lidl Slovenská republika. Práve spoločnosť OKTE, ktorá je slovenským organizátorom krátkodobého trhu s elektrinou, patrí medzi skokanov v obrate, keď vlaňajší obrat zvýšila takmer o 268 %. „Spoločnosti pomohla najmä zmena legislatívy. Bude tak zaujímavé sledovať, ako si svoje postavenie v rebríčku udrží tento rok,“ dodal Janči. V súčasnosti je OKTE na 172. mieste.

Miliardové obraty

Slovenské firmy, ktoré sa dostali do TOP500 firiem strednej a východnej Európy, vyprodukovali obrat v celkovom objeme 45,6 miliárd eur a celkový zisk na úrovni 2,1 miliárd eur. Najväčšie slovenské firmy spolu zamestnávali viac ako 108 tisíc pracovníkov.

Hlavne domáci dopyt

„Ťahúňom ekonomiky Slovenska sa vlani stal hlavne domáci dopyt. Spotreba domácností vzrástla o 2,2 %, pričom pozitívny rast vidíme aj pri fixných investíciách firiem. Tie sa medziročne zvýšili o 5,6 %. Pozitívny vývoj predpovedáme Slovensku aj na tento rok. Firmy by tak mohli pokračovať v nastúpenom trende,“ konštatoval Janči.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies